Vodu káže, víno pije? Lunter si bystrickú župu pomýlil s rodinou firmou

Ján Lunter (Zdroj: SITA)

Keď iba zopár hodín po voľbách do VÚC v roku 2017 Ján Lunter vyslovil prianie, že by mal rád svojho syna Ondreja pri správe kraja po svojom boku a okorenil ho dnes už legendárnou vetou „keď dvaja robia to isté, nie je to to isté“, verejnosť zostala v šoku. Rodinkárstvo, ktoré počas kampane vyčítal svojmu súperovi Marianovi Kotlebovi, poslúžilo ako lacná výčitka s dočasnou platnosťou a jeho principiálne odmietnutie Lunter očividne nepovažuje za nutnú súčasť vysokej politickej kultúry. Potvrdil to spolu s poslancami BBSK niekoľko dní dozadu.

Na výjazdovom zasadnutí krajského zastupiteľstva v Jelšave sa Lunterov sen zrealizoval a jeho potomok Ondrej, tiež poslanec BBSK, bol zvolený rovno za podpredsedu kraja. Stalo sa tak krátko po tom, ako sa dovtedajší vicežupan z poslaneckého klubu Nezávislí, SaS, OĽaNO – NOVA, KDH, OKS, Most – Híd Stanislav Horník vzdal svojej funkcie.

Potichu a mimo dohľad

Otázniky vyvoláva nie len samotný akt zvolenia, ale aj spôsob. Hoci je zaužívanou praxou, že jednotlivé body rokovania sú vopred známe, aby mali poslanci pred hlasovaním viac času na oboznámenie sa s problematikou a zváženie všetkých kladov a záporov, táto situácia bola iná. Ján Lunter svoj zámer nepredložil v materiáloch vopred, ale informoval o ňom až počas rokovania zastupiteľstva. Vysvetliť to možno županovými obavami z mediálneho či verejného tlaku, ktorý by mohol Ondrejove zvolenie spraviť nepriechodným.

Šedá eminencia Ondrej?

Nábeh na vykonávanie tejto funkcie mal Ondrej už dlhšiu dobu. Pri nástupe otca do úradu s ním bola podpísaná príkazná zmluva, bol obdarený postom poradcu a disponoval aj podpisovým právom. V praxi to znamená, že jeho právomoci ďaleko presahovali právomoci radového poslanca, nakoľko otca neraz priamo zastupoval a stál vždy o čosi bližšie k centru diania. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti je preto legitímne pýtať sa, či povestné „kľúče od miešačky“ dlhodobo nedrží v rukách práve húževnatejší Ondrej a či jeho otec nestojí v popredí len ako clona so silným životným príbehom, ktorý poslúžil ako výťah k moci.

V medziach zákona nie vždy znamená v medziach slušnosti

Hoci zástancovia jednania „dua Lunter“ upozorňujú na to, že Ondrej sa dostal k moci riadnym demokratickým procesom, existujú minimálne tri skutočnosti, ktoré tento argument oslabujú.

V prvom rade je to už spomínané zvolenie rýchlo a potichu. Za druhé, v demokratických krajinách nebýva zvykom, aby v prostredí, v ktorom sa rozhoduje aj o miliónových zákazkách, stáli tesne pri sebe dvaja rodinní príslušníci. A na záver, legitimita Ondreja je len derivátom legitimity jeho otca. Sám o sebe pre voličov veľa neznamenal. Nehovoriac o tom, že aj mandát samotného župana Jána Luntera je pozliepaný tiež iba z podpory iných kandidátov, ktorý sa vzdali v jeho prospech.

Proti sú Mičev aj Klus

Keď už spomíname bývalých Lunterových protikandidátov (alebo spolukandidátov?), najnovšie počínanie v stredoslovenskom kraji podľa ich mienky v poriadku nie je.

Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev by podľa svojich vlastných slov podobnú vec nikdy neurobila so zreteľom na riadne zvolenie Luntera mladšieho povedal: “Do tej miery to je v poriadku. Avšak to, že ide o jeho syna, podľa mňa v poriadku nie je.”

Podobný názor zastáva aj sulíkovec Martin Klus. “Ak kandidáti, vrátane mňa v minulosti kritizovali Kotlebu za to, že v úrade mal bratov a manželku, tak dnes to môže veľmi podobne vyznievať aj v tomto prípade. Osobne to nepovažujem za šťastný krok,” vyjadril sa diplomaticky opozičný parlamentný poslanec a doplnil, že svoju sestru či dcéru by do takejto pozície nevymenoval. Myslí si totiž, že to nie je „vhodné.“

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Horí výrobná hala v Šuranoch

Horí výrobná hala v Šuranoch

Už viac ako tri hodiny zasahujú hasiči pri požiari výrobnej haly v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Horieť začalo krátko..