Čo priniesli majstrovstvá sveta v Anterselve

Johannes Thingnes Boe (Zdroj: SITA)

Dvojtýždňové majstrovstvá sveta v talianskej Anterselve sú za nami. Zažili sme množstvo zaujímavých súbojov, no pre slovenského fanúšika, bohužiaľ, nepreniesli veľa pozitív. Favoriti ale potvrdili svoju formu.

Paulína Fialková

Pred šampionátom bola slovenským želiezkom v ohni. Národ veril, že na majstrovstvách cinkne aj nejaký kov. Pred majstrovstvami potvrdzovala formu, keď sa pravidelne umiestňovala v prvej desiatke a tesne pred Anterselvou sa postavila aj na stupeň víťazov. Bohužiaľ, forma jej nevydržala počas majstrovstiev. Už prvé preteky, šprint na 7,5 km, kde bola možnou ašpirantkou na prvú päťku, jej nevyšli. Skončila až na 16. priečke, keď netrafila dva terče.

Paulína Fialková (Zdroj: SITA)

O dva dni neskôr si pohoršila o jednu priečku, no tentokrát minula až štyri terče. V individuálnom závode si pripísala na strelnici štyri trestné minúty a na prvú Wiererovú stratila viac ako 3 minúty. Takže nebyť tej streľby, bolo by to solídne umiestnenie. V závode s hromadným štartom to na strelnici vyzeralo už dobre. Len jedna chyba, ale tentokrát to nebolo bežecky ideálne. Slovenská reprezentantka sa sťažovala na horšie pripravené lyže. Neskôr aj servismani priznali, že to nedomysleli a prekombinovali. Paulína mala najlepšiu streľbu a bolo vidieť zjavné zlepšenie, no ani to nestačilo na lepší výsledok ako 15. miesto. Snáď nájde stratenú formu v najbližších pretekoch v Novom Meste na Morave.

Ivona Fialková

Mladšia zo sestier Fialkových nastupovala do svetového šampionátu bez vyšších ambícií. Aj postavenie v bodovaní svetového pohára nenasvedčovalo, že by to mohol byť nejaký prevratný výsledok. Opak bol však pravdou. Ivona už v šprinte predviedla výborný výkon. Skončila na 9. mieste a urobila iba jednu chybu na strelnici. Formu potvrdila aj v stíhacích pretekoch a utvorila si svoje kariérne maximum, keď bola na 6. mieste. V ďalších pretekoch výkon už nebol tak oslnivý, ale v prvom týždni majstrovstiev to bola práve ona, ktorá potešila slovenských fanúšikov. Pevne veríme, že sa od týchto výkonov odrazí aj v budúcnosti.

Ivona Fialková (Zdroj: SITA)

Martin Otčenáš

Ako od Ivony Fialkovej, ani od Otčenáša sa nečakalo, že urobí revolúciu vo výsledkovej listine. Na majstrovstvách sveta nebol nikdy v top 20. V šprinte bola jeho najlepším výsledkom až 63. priečka v nórskom Osle. Práve v Anterselve si vytvoril svoje kariérne maximum na svetových šampionátoch. Bol bezchybný na strelnici a skončil na výbornom 13. mieste. Nebola to síce medaila, ale pri prasknutej platničke je 13. pozícia skvelá.

Favoriti nesklamali

V ženskom štartovom poli sa najväčšie nádeje vkladali do domácej Talianky Dorothei Wiererovej. Pred majstrovstvami bola priebežnou líderkou svetového pohára. Formu si načasovala famózne. Úvodné preteky jej síce nevyšli, keď skončila až na 7. priečke, no v tých ostatných individuálnych siahla vždy na medailu. V stíhacích a individuálnych pretekoch brala zlato a v pretekoch s hromadným štartom bola strieborná. Ešte jednu individuálnu medailu si pripísala Nórka Marte Olsbu Roiselandová. V šprinte a v pretekoch s hromadným štartom bola zlatá, v stíhacích a individuálnych pretekoch brala bronzové medaily. Aby toho nebolo málo, v štafetách si pripísala neuveriteľné 3 zlaté medaily. Je prvá biatlonistka so siedmimi medailami na majstrovstvách sveta.

Dorothea Wierer (Zdroj: SITA)

V mužskej časti smerovala najväčšia pozornosť na Francúza Martina Fourcada a Nóra Johannesa Thingnesa Boea. Úvodný pretek bol však pod taktovkou Rusa Alexandra Loginova, keď svojou perfektnou streľbou a výborným behom nedal nikomu šancu. Fourcade si v ňom pripísal bronzovú priečku. Johannes Boe skončil až na 5. pozícii. Ten si však napravil chuť v stíhačke a skončil na 2. mieste. Naopak tentokrát zaostal tesne za pódiom Martin Fourcade.

Martin Fourcade (Zdroj: SITA)

V individuálnych pretekoch to boli zase oni dvaja, ktorí bojovali o najcennejší kov. Úspešnejší bol tentokrát Francúz, keď si skvelým behom a jednou trestnou minútou mohol zavesiť opäť zlatú medailu. Johanes Thingnes Boe si posledným výstrelom odstrelil zlato a musel sa uspokojiť so striebornou medailou. V hromadnom štarte bol však bezchybný a dominantným bežeckým časom to bol on, kto bral zlato. Martin Fourcade skončil na 7. priečke. V celkovom medailovom súperení bol na tom lepšie Nór Johannes Boe. Ten si pripísal jednu zlatú a dve strieborné medaily v individuálnych pretekoch, ďalšie tri si pridal v tímových štafetách. Martin Fourcade mal jednu zlatú a jednu bronzovú v individuálnych pretekoch a premiérové zlato v štafete.

— Rastislav Harakaľ

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...