Progresívci masívne útočia na OĽaNO. Vraj nám môžu vládnuť hyperkonzervatívci

Martin Poliačik a Irena Bihariová (Zdroj: facebook.com)

Igor Matovič, ktorý môže vo voľbách triumfovať, na svojom chrbte nesie do parlamentu aj fundamentalistov či tzv. hyperkonzervatívcov, ktorí odmietajú Istanbulský dohovor, ľahké drogy či homosexuálne adopcie. Zhruba v tomto duchu sa vyjadrila hneď trojica kľúčových členov Progresívneho Slovenska Ondrej Prostredník, Irena Bihariová a Martin Poliačik. Šéf OĽaNO už dávnejšie podotkol, že na liberálnom Slovensku žiť nechce.

Posledná fáza predvolebnej kampane sa nesie aj v znamení stretu medzi Progresívnym Slovenskom a OĽaNO, možnými budúcimi koaličnými partnermi. Jadrom sporu sú pritom hodnotové otázky, ktoré oba subjekty rozdeľujú azda najviac.

Kým matovičovci sa profilujú a aj v minulosti profilovali ako čiastočne konzervatívny subjekt, trubanovci sa naopak netaja ambíciou posunúť Slovensko v kultúrno-etických témach prudko smerom na Západ.

Vďaka týmto rozdielnym pohľadom zaútočilo Progresívne Slovensko na OĽaNO v uplynulých hodinách hneď trikrát a navyše prostredníctvom svojich troch vysokopostavených členov Ondreja Prostredníka, Ireny Bihariovej a Martina Poliačika.

Zrada kresťanskej politiky?

Progresívnemu teológovi Ondrejovi Prostredníkovi, ktorý v minulosti rečnil v bratislavskom gayklube, prekáža pojem kultúra smrti a tradičná rodina je podľa neho pasé, vo svojom včerajšom blogu totiž upozornil, že kandidátka OĽaNO obsahuje aj skupinu politikov z Kresťanskej únie, ktorých nazval „fundamentalistami“.

„OĽANO sa však stáva výťahom k moci pre takých kresťanov, ktorí kvôli svojim fundamentalistickým názorom zrádzajú hlavný prúd európskej kresťanskej politiky hlásajúcej toleranciu a rešpekt k ľudským právam,“ píše.

Pritom mu prekáža, že podľa mienky týchto politikov nemajú inak sexuálne orientovaní ľudia právo na rodinný život, vraj chcú presadzovať zákaz interrupcií za každú cenu, znemožniť prijatie zákona o registrovaných partnerstvách a sú paralyzovaní „strašiakom džendžerizmu“.

Konzervatívci ako Hlina sú vítaní

Podpredsedníčka PS Irena Bihariová sa zase na Facebooku posťažovala, že vedľajším účinkom protismeráckej koalície bude to, že „bude tvorená absolútnou prevahou konzervatívcov“.

„Štandardní konzervatívci “Hlinovho typu” sú v samozrejme vítaní a v politike dôležití, lenže kandidátky viacerých silných strán ponúkajú aj zástupcov, ktorí sa pohybujú niekde na osi od tmárskych konšpirátorov až po fundamentalistov,“ hovorí politička.

Podľa Bihariovej nie je normálne, aby v 21. storočí niekto vstupoval do vlády s podmienkami, aké si kladie Kresťanská únia na čele s Annou Záborskou, ktorá figuruje na kandidátke strany Igora Matoviča.

Vymenúva pritom snahu tejto strany pozastaviť prijatie Istanbulského dohovoru, bojkotovanie návrhu na zlegalizovanie registrovaných partnerstiev, boj proti legalizácii ľahkých drog či proti adopciám homosexuálmi.

„Na nebi vás prosím, liberálni bratia a sestry, nech už aj máte akékoľvek výhrady k PS-ku, čím menší mandát mu dáte, tým slabšia bude jeho schopnosť hájiť liberalizmus,“ uzatvára v poslednej časti príspevku politička.

Poliačik: Bude tu hyperkonzervatívna zostava

Na slová svojej straníckej kolegyne reagoval aj odídenec z SaS Martin Poliačik, ktorý jej status zdieľal na svojom osobnom profile. Myslí si, že Bihariová píše „presne“„správne“.

Nejde len o to, poraziť Smer. Musíme sa pozerať aj na to, aká zmena príde. OĽaNO vyprodukovalo Kuffu, Mezenskú, teraz má na kandidátke Záborskú aj Vašečku. Môže sa stať, že po voľbách budeme mať v parlamente hyperkonzervatívnu zostavu,“ necháva sa počuť poslanec.

Nechce žiť na liberálnom Slovensku

Redakcia Denníka S oslovila s prosbou o reakciu aj Annu Záborskú, avšak jej telefón bol nedostupný. Žiada sa však upozorniť na citát Igora Matoviča, ktorý pred polrokom zdôraznil, že nechce „žiť na liberálnom Slovenku“.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...