Všetky lety z Talianska do Bratislavy budú sprevádzať prísnejšie kontroly pasažierov

Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

Na pokyn predsedu vlády SR Petra Pellegriniho sa budú od utorka kontrolovať všetci pasažieri prilietajúci do Bratislavy z Talianska. Slovensko tak reaguje na aktuálnu situáciu v Taliansku v súvislosti s ochorením na nový koronavírus (COVID-19). V pondelok o tom v tlačovej správe informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Prísnejšie kontroly sa budú týkať zdravotného stavu pasažierov. “Každý cestujúci na palube lietadla z Talianska do Bratislavy bude musieť vyplniť dotazník, na základe ktorého ho budeme vedieť v prípade potreby aj po prílete na Slovensko identifikovať a vyhľadať,” uviedol Peter Pellegrini poverený riadením rezortu zdravotníctva.

Dovolenkárom, ktorí strávili posledné dni na severe Talianska rezort odporúča, aby v prípade potreby kontaktovali odborníkov na zriadených telefonických linkách. “V prípade, že na palube lietadla bude identifikovaný človek so symptómami podobnými ochoreniu COVID-19, bude okamžite po prílete odvezený špeciálnou sanitkou na izoláciu na infekčné oddelenie do nemocnice,” doplnil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Na Slovensku nový koronavírus doteraz nebol potvrdený. Všetkých 55 vzoriek bolo negatívnych. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva situáciu sledujú a v prípade potreby sú pripravené aj v spolupráci s ďalšími rezortmi pristúpiť k potrebným opatreniam. Po januárovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve zdravotníctva sa zároveň vykonali cvičenia vo vybraných nemocniciach, na vybraných hraničných priechodoch a na letisku M.R. Štefánika v Bratislave. Zriadili sa tiež nonstop telefonické infolinky a e-mailová adresa pre verejnosť. Laboratórna diagnostika sa robí od 3. februára už aj na Slovensku, v Národnom referenčnom centre, výsledky sú tak známe do niekoľkých hodín.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Košickej nemocnici testovali cez víkend vzorky od 21 pacientov

V Košickej nemocnici testovali cez víkend vzorky od 21 pacientov

Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) cez víkend testoval vzorky spolu od 21 pacientov, všetky boli negatívne. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková. „Na Klinike infektológie a cestovnej medicíny je momentálne hospitalizovaná jedna..