Spálenie figuríny homosexuálneho páru vyvolalo v Chorvátsku pobúrenie

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Počas karnevalu na juhu Chorvátska v nedeľu podpálili veľkú figurínu homosexuálneho páru s dieťaťom. Incident sa odohral v meste Imotski, kde podobizeň dvoch bozkávajúcich sa mužov zapálili za zvukov pohrebnej hudby. Čin vyvolal v krajine pobúrenie aktivistov, jedna zo skupín podporujúcich LGBT komunitu plánuje podniknúť právne kroky a kritikou nešetril ani prezident.

Zoran Milanovič incident odsúdil ako nehumánny a úplne neprijateľný čin a vyzval organizátorov, aby sa ospravedlnili. “Túto udalosť sledovalo mnoho detí, ktoré mohli byť svedkami šírenia nenávisti a podnecovania násilia,” uviedol prezident vo vyhlásení.

V Chorvátsku pritom v januári ústavný súd rozhodol proti diskriminácii párov rovnakého pohlavia v súvislosti s pestúnskou starostlivosťou o deti. Rozhodnutie súdu mnohí chválili ako krok vpred v podpore práv homosexuálov v krajine, no nevyhlo sa ani kritike.

V Chorvátsku sú partnerstvá párov rovnakého pohlavia povolené od roku 2014. Páry však nemajú právo na adopciu detí.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Potápači sa naďalej snažia nájsť aj telo jej osemročného syna. Americkí potápači v pondelok večer našli telo vnučky zosnulého politika Roberta Kennedyho Maeve Kennedy McKean. Ležalo zhruba osem metrov pod vodou, približne štyri kilometre od rezidencie, kde zosnulá..