Únos Kováča je absurdná kauza. Tyranizujete nás tým, vravel Hlina v roku 2000

Rozhovor s Alojzom Hlinom v novinách Nový deň (Zdroj: FB Alojz Přidal)

Naháňačka polície voči Vladimírovi Mečiarovi je veľmi nebezpečná záležitosť a jeho zavretie by mohlo byť poslednou kvapkou. A rovnako, kauzou únosu Michala Kováča ml. je verejnosť tyranizovaná. Aj to sú podľa výtlačku novín, ktorý dnes zverejnil bývalý poslanec KDH Alojz Přidal, niektoré zo starých myšlienok Alojza Hlinu.

Podľa slov spomenutého exposlanca mali byť publikované 13.04.2000 v už neexistujúcom periodiku Nový deň v rámci krátkeho rozhovoru o veciach verejných s redaktorkou Martou Móricovou.

Zavretie by mohlo vyústiť do občianskej vojny

Tá Hlinovi v úvode interview položila otázku, čo ho viedlo k tomu, že za zastal Vladimíra Mečiara prenasledovaného políciou formou obrovského pútača v Bratislave, hoci bolo dovtedy jeho aktivity obmedzené iba na komunálnu politiku.

„Naozaj sa viac venujeme komunálnej politike, ale táto skutočnosť nás ubezpečila, že nemôžeme mlčať. Naháňačka, ktorú na Vladimíra Mečiara zorganizovali policajné orgány plniace vôľu dnešných mocných, je veľmi nebezpečná politická záležitosť,“ odvetil podľa výtlačku súčasný šéf KDH.

Politik, ktorý bol toho času predsedom tzv. Strany mladých demokratov, v ňom pokračoval slovami, že zavretie Vladimíra Mečiara, ako bývalého premiéra, by mohlo vyústiť až do občianskej vojny.

„Chceli sme len upozorniť na nebezpečenstvo, lebo zavretie Vladimíra Mečiara by mohlo byť tou známou poslednou kvapkou,“ odvetil neskôr na otázku, ako sa pozerá na slová bývalého sudcu ústavného súdu, ktorý ho obvinil z poburovania.

Tyranizujete s tým verejnosť

V ďalšej časti rozhovoru, ktorý Přidal zverejnil na sociálnej sieti, hovorí redaktorka o Hlinovej aktivite, kedy na Námestí SNP usporiadal akciu, počas ktorej použil aj kríž s nápisom Nezatvárajte Mečiara, otvárajte pracovné miesta a zaujímala ju reakcia verejnosti.

Hlina povedal, že touto aktivitou „chceli vyzvať na pokoj, mier na to, aby sa vláda začala konečne venovať tomu, čo ľudí trápi“. Mečiarovu najväčšiu kauzu únosu Kováča ml. nazval „absurdnou“ a tiež takou, ktorá „tyranizuje“ spoločnosť.

Nový deň 13. 4. 2000.Veciam verejným sa rozumel v minulosti asi tak ako teraz.Kauzou Michala Kováča ml. bol chudák niekoľko rokov terorizovaný.

Gepostet von Alojz Přidal am Montag, 24. Februar 2020

Nie celkom nové odhalenie

Otázka ústretového (či ešte bližšieho) vzťahu Alojza Hlinu voči Mečiarovi pritom nie je úplne novou problematikou. Venoval sa jej napríklad súčasný podpredseda Sme rodina Milan Krajniak vo svojom blogu z roku 2015.

Ten sa o Hlinovej Strane mladých demokratov vyjadril ako o takej, „ktorá verejne podporovala Vladimíra Mečiara, a to roky po únose Michala Kováča mladšieho, roky po vražde Roberta Remiáša a aj po porážke HZDS vo voľbách v roku 1998“.

Spoločné akcie s HZDS

Kladný vzťah oboch aktérov tiež rozoberá Jaroslav Daniška pre Postoj v roku 2017. Vo svojom texte spomína Hlinu, ktorému sa začalo v obchodnej brandži (export automobilov Volkswagen do Číny) dariť práve po Mečiarovej ceste do krajiny draka. Daniška si myslí, že niečo takéto v danej dobe „nie je len vec talentu“. Šéf KDH však špekulácie rezolútne odmietol.

„Zaujímavé to je z iného dôvodu, nie úzko ekonomického, ale politického. Hlina mal po roku 1993 aj po roku 1995 (po únose prezidentovho syna) svoje politické postoje a dnes stojí na čele strany, ktorá bola vtedy najväčším oponentom Mečiarovho HZDS,“ pokračuje redaktor.

Ku koncu svojho článku tiež pripomenul, že Hlinova Strana mladých demokratov organizovala pred roku 1998 spoločné akcie s HZDS a ministerstvom vnútra.

So žiadosťou o potvrdenie pravosti rozhovoru, ktorý publikoval Alojz Přidal sme oslovili aj samotného Alojza Hlinu. Rovnako nás zaujímalo, ako hodnotí svoje vtedajšie údajné vyjadrenia na adresu Mečiara. O jeho prípadnú odpoveď budeme článok aktualizovať. Vopred však upozorňujeme, že v minulosti s nami politik odmietol komunikovať.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...