K celosvetovým protestom proti vydaniu Juliana Assangea do USA sa dnes pridá aj Bratislava

Julian Assange (Zdroj: SITA)

K celosvetovým protestom proti vydaniu Juliana Assangea do Spojených štátov amerických (USA) sa dnes pripojí aj Bratislava. Agentúre SITA to v tlačovej správe oznámil Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv (IĽP). Bratislava tak bude jedným zo 40 miest sveta, ktoré sa zapoja do protestov.

Tie sú reakciou na začiatok súdneho procesu v Spojenom kráľovstve, v ktorom sa rozhoduje o prípadnom vydaní novinára Juliana Assangea do USA. Tam mu totiž hrozí trest odňatia slobody na 175 rokov za špionáž a nezákonné zverejňovanie tajných dokumentov na portáli Wiki Leaks. Bratislavský protest pod vedením Inštitútu ľudských práv a Free Assange Global Protest sa začína o 19:00 pred britskou ambasádou na Panskej ulici.

Protest bude spojený aj s audiovizuálnou projekciou venovanou Julianovi Assangeovi a zavraždenému slovenskému novinárovi Jánovi Kuciakovi. Svoje prejavy prítomným prednesú Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z IĽP. Po nich plánujú organizátori aj symbolické zapaľovanie sviečok na počesť všetkých novinárov, ktorí pre výkon svojho povolania prišli o život.

Julian Assange je vydavateľ a získal rovnakú cenu Európskeho parlamentu za svoju novinársku činnosť ako zavraždený Ján Kuciak. Assange však ešte žije. Ešte, pretože viac ako 100 lekárov sa zhodlo, že pobyt v mimoriadne prísnej väznici Belmarsh ho ohrozuje na zdraví a živote. Prípadné vydanie do USA by znamenalo mučenie a, pravdepodobne, aj trest smrti,“ povedal Peter Weisenbacher z IĽP. Organizátori majú záujem odovzdať zamestnancom britskej ambasády aj petíciu za okamžité prepustenie a zastavenie vydávania Assangea do USA. IĽP predpokladá, že večer bude na petičných hárkoch približne štyritisíc podpisov. Organizátori informovali britskú ambasádu o svojom zámere oficiálneho odovzdania petície, tá zatiaľ nereagovala.

IĽP je nezisková mimovládna organizácia združujúca skupiny aktivistov a členov po celom Slovensku. Organizácia vznikla v roku 2011 ako občianske združenie. Členovia, dobrovoľníci a aktivisti sa spolu so zamestnancami zasadzujú o rešpektovanie ľudských práv všade na svete, monitorujú dodržiavanie ľudských práv, realizujú projekty a kampane, lobing, verejné zhromaždenia a mediálnu prácu, rovnako sa snažia o systémové zmeny v zákonoch a praxi.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...