V politike mi chýba normálnosť, píše kollárovec Martin Borguľa

Martin Borguľa (Zdroj: Archív MB)

Píše Martin Borguľa: Dianie na našej politickej scéne posledných týždňov a dní vo mne vyvoláva pocit, ako keby sme žili v blázinci.

Mediálne prehlásenia niektorých politikov, ktoré sú len ukážkou politického marketingu, ale určite nie dôkazom príčetnosti, pozývania a „nepozývania“ lídrov opozičných strán na stretnutia a „nestretnutia“, náhle, a hlavne protizákonné, zvolanie mimoriadnej schôdze dva týždne pred voľbami. To všetko budí dojem, že nie všetci majú, ľudovo povedané, „všetkých päť pohromade“.

Najprv sa objaví jeden politik, postaví sa pred médiá (ako inak!) a vyhlási, že on sa chce spýtať ľudí, čo ich najviac trápi. Chce, aby ľudia rozhodli, čo má byť prioritou budúcej vlády. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako sympatické gesto, ale keď sa nad tým zamyslíte – človek, ktorý je desať rokov v politike, sa tri týždne pred voľbami pýta svojich voličov, čo ich trápi? Je normálne, aby niekto dve volebné obdobia sedel v parlamente a nevedel, aké majú ľudia problémy? Keď sa na to pozriete tak „normálne“, musí vám byť jasné, že to nie je nič iné, len predvolebná kampaň. Normálna politika totiž vyzerá úplne inak.

Potom sa objavia opoziční politici a začnú stranícke „nahováračky“ v podobe pozvaní k spoločnému stolu. Ako inak – pozvania prebiehajú prostredníctvom médií. Najskôr sa chce stretnúť prvý s druhým a tretím, ale vylúčia štvrtého. Na druhý deň sa ale štvrtý dohodne predsa len s druhým, a vylúčia tretieho. Prvý s druhým sa stretnú v nedeľnej TV diskusii, osočujú sa, ktorý z nich viac klame a zavádza svojich voličov. V pondelok ich už v rovnakej televízii vidíte, ako dávajú spoločné vyhlásenie… Čo na to povedať? Čistá psychiatria.

A do tretice – jedna z vládnych strán dva týždne pred voľbami vyhlási, že zvolá mimoriadnu schôdzu. Zrazu chcú schvaľovať zásadné zákony, ktorými chcú ľuďom pomôcť – 13. dôchodok a zvýšenie prídavkov na deti. Že ide o čisto marketingový ťah a bohapusté vytĺkanie politického kapitálu, je jasné asi úplne každému. Ale naozaj sa vám rozum zastavuje nad tým, že strana, ktorá mala zavedenie 13. dôchodku na bilbordoch v kampani pred desiatimi rokmi, za celých tých desať rokov ho nebola schopná schváliť, to chce zrazu urobiť teraz, tesne pred voľbami. 13. dôchodky mohol Smer podporiť aj tento rok, dokonca dvakrát, keď tento zákon opakovane predkladalo hnutie Sme rodina. Ale to nie, vždy to zmietli zo stola.

Máme týždeň do volieb a skutočný blázinec. A tak začnete premýšľať, čo slovenskej politike chýba úplne najviac. Asi poviete – peniaze. Na dobudovanie diaľnic, zlepšenie zdravotnej starostlivosti, skvalitnenie školstva. To, samozrejme, určite tiež. Ale v kontexte horeuvedeného by som povedal, že úplne najviac jej chýba NORMÁLNOSŤ. Taká obyčajná, ľudská normálnosť. Obyčajní, normálni politici, ktorí budú robiť obyčajné, normálne veci. Ako napríklad – že čo sľúbia, to aj splnia. Že budú vedieť, čo ľudí trápi a budú im chcieť reálne pomáhať. A po celý čas svojho pôsobenia, nielen dva týždne pred voľbami. Bolo by fajn, keby v týchto voľbách prišli takíto normálni politici. Aby doterajšiu kleptokraciu – vládu zlodejov – nevystriedali politickí blázni.

— Martin Borguľa

Vyšlo ako PR článok

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...