Každý tretí Venezuelčan čelí hladu a pätina z nich musí rozpredávať majetok, vyplýva z dát OSN

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Každý tretí obyvateľ Venezuely čelí hladu. V nedeľu o tom informoval Svetový potravinový program (WFP), ktorý v celonárodnom prieskume oslovil 8375 respondentov a zistil, že množstvo ľudí prežíva vďaka hľuzám a fazuli, keďže v dôsledku hyperinflácie sú mnohé platy bezcenné. Štúdiu vykonali na základe pozvania venezuelskej vlády.

Celkovo 9,3 milióna ľudí, teda zhruba jedna tretina populácie, zažíva miernu alebo vážnu potravinovú neistotu, čiže si nedokážu zabezpečiť dostatok jedla na uspokojenie základných stravovacích potrieb.

Medzi najviac ohrozené patria štáty Delta Amacuro, Amazonas a Falcon. V rozvinutejších regiónoch čelí potravinovej neistote jeden z piatich obyvateľov.

“Táto správa nám ukazuje vážnosť sociálnej, ekonomickej a politickej krízy v našej krajine,” uviedol opozičný líder Miguel Pizarro. Vláda sa zatiaľ k výsledkom nevyjadrila.

Prieskum takisto ukázal, že 74 percent rodín znížilo rozmanitosť alebo kvalitu potravín, 60 percent domácností zmenšilo porcie jedál, 33 percent občanov dostáva namiesto výplaty jedlo a 20 percent predáva majetok, aby dokázalo pokryť základné potreby. Najväčší problém však nie je v nedostatku jedla, ale v tom, že je náročné si ho zabezpečiť.

Tridsaťsedem percent ľudí uviedlo, že stratilo prácu pre prudký hospodársky pokles. Krajinu v dôsledku politickej a humanitárnej krízy za uplynulé roky opustilo 4,5 milióna ľudí.

Štúdia tiež zistila, že štyri z desiatich domácností čelia každodennému výpadku vody aj elektriny, čo komplikuje ich životy.

Obhajkyňa ľudských práv Carolina Fernández vyhlásila, že situácia má obrovský dopad na mladú generáciu. “Hovoríme tu o deťoch, ktoré budú mať dlhodobé problémy, pretože nemajú dostatok jedla,” povedala.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...