Lídri parlamentných strán sa stretli v ostrej debate. Za Smer nikto neprišiel

Relácia O 5 Minút 12 (Zdroj: Reprofoto RTVS)

V poslednej nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 pred voľbami sa stretli predseda SNS Andrej Danko, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, líder SaS Richard Sulík, šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a pozvanie prijal aj predseda ĽSNS Marian Kotleba. Premiér Peter Pellegrini, ktorý mal zastúpiť šéfa Smeru Roberta Fica, do diskusie neprišiel, pretože ho v sobotu večer hospitalizovali so zdravotnými problémami.

Politici hodnotili v debate O 5 minút 12 činnosť a politickú kultúru v parlamente v uplynulom volebnom období, hovorili o stykoch politikov s mafiánom Marianom Kočnerom a reč bola aj o búrlivej predvolebnej kampani a obsahu politickej súťaže. Nechýbali vzájomné útoky.

Smer mal pôvodne zastupovať Robert Fico, ale potom padla voľba na premiéra Petra Pellegriniho, ten však v nedeľu ráno informoval, že ho v sobotu večer hospitalizovali a preto ruší všetok najbližšie naplánovaný program.

Vražda novinára a korupcia ako verejná vec

Podľa Andreja Danka všetci politici odsúdili vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorej výročie si ľudia pripomenuli opäť v uliciach protestom proti dosluhujúcej vláde. „Mrzí ma, že táto vražda polarizovala Slovensko,“ povedal líder SNS.

Podpredseda NRSR a šéf strany Most-Híd Béla Bugár pripomenul zmenu premiéra aj policajného prezidenta, ktorý bol podľa neho zvolený apoliticky. Richard Sulík (SaS) uviedol, že sa ukázalo, kto riadi Slovensko. „Oligarchovia riadia túto krajinu a mladý človek bol zavraždený, pretože o tom písal. Mafia si tu podriadila mocenskú zložku štátu,“ vyhlásil predseda SaS.

Podľa Igora Matoviča išlo v prípade zmeny premiéra iba o kozmetickú zmenu. „Zrazu sa z korupcie stala vec verejná,“ povedal o stave po vražde Jána Kuciaka predseda hnutia OĽaNO.

„O sebareflexii zo strany Roberta Fica sa nedá hovoriť, je zlé , že tu nie je dnes nikto zo Smeru, ale musím povedať, že Smer sa nezmenil, pretože sa nezmenilo jeho pozadie, je jedno či tam je Pellegrini alebo Pampalini, pretože jeho zakladatelia sa nezmenili,“ povedal šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Líder ĽSNS Marian Kotleba povedal, že jeho strana je podľa neho jediná, ktorá nezneužila vraždu novinára na politické účely.

Kočner ako chránená zver

Sulík pripomenul, že uznal chybu pri stretnutiach s Marianom Kočnerom. „Táto téma je pre mňa uzavretá,“ povedal Sulík s tým, že dnes nie je europoslancom ani poslancom. Stretnutie s Kočnerom označil Sulík za nepodstatné.

Aj Igor Matovič vysvetľoval svoje stretnutie s Kočnerom. Zopakoval, že mu mafián dal vedieť, že má isté informácie o korupcii a preto sa s ním stretol. „Keby som to zopakoval toľkokrát svojmu psovi, tak to aj on pochopí,“ povedal Béla Bugár v reakcii na to, či vie vysvetliť svoje stretnutie s Marianom Kočnerom na dovolenke na Maledivách.

Boris Kollár o svojich kontaktoch s Kočnerom povedal, že sa s ním poznal ako s novinárom verejnoprávnej televízie. „Ja ho poznám 30 rokov, súd jasne povedal, na akej strane stál Kollár a na akej Kočner,“ uviedol líder hnutia Sme rodina.

Kotleba zaútočil na Sulíka s tým, že líder SaS mal raňajkovať s Kočnerom 13-krát. „Nech sa na všetkých politikov používa rovnaký meter,“ povedal líder ĽSNS. Predseda SNS povedal, že s Kočnerom mal len sekundárnu komunikáciu. „Dnes sa z toho stala špinavá politická hra,“ skonštatoval Danko na margo komunikácie politikov s Kočnerom.

„Svedčí to o tom, že sme si nedávali pozor,“ priznal Béla Bugár s tým, že to neboli politici, kto z Kočnera urobil celebritu, ale médiá. „Zlyhali všetky vlády pred tým, že kým budujheme demokratické inštitúcie, tak iní majú vlastných sudcov, a prokurátorov,“ vyhlásil Bugár.

„Kočner sa stal chránenou zverou v 90 rokoch,“ dodal Danko s tým, že Kočner nie je jeho zodpovednosť, keďže on je osobne v politike len jedno volebné obdobie. „Kočner je len vrcholček ľadovca,“ povedal Matovič s tým, že takých ľudí sú na Slovensku stovky.

Jednoznačné nie Smeru

V druhej polovici relácie si politici neodpustili vzájomné osočovanie. Danko viackrát obvinil Kollára zo stykov s mafiou a Kotleba opakovane tvrdil, že jeho parlamentní kolegovia sa iba hádajú a neriešia podstatné veci. Matovič sa zase obul do Bugára, ktorý povedal, že nemá problém s hnutím OĽaNO, ale iba s jeho predsedom.

Pán Danko je paródiou na politika. Ty si taký šaško Andrej,“ povedal Kollár pri téme hmotnej zodpovednosti politikov. Danko neskôr odpovedal tým, že šéf hnutia Sme rodina podľa neho mal v minulosti kontakty s mafiou. Kollár lídrovi SNS odkázal, že po voľbách skončí. Ku konfliktu medzi Kollárom a Dankom došlo v relácii ešte niekoľkokrát.

Marián Kotleba povedal, že jeho strana ĽSNS vždy v volebnom období hlasovala za zákony, keď ich považovala za dobré, bez ohľadu na to, či boli zo strán opozície alebo vládnej koalície.

„30 rokov zneužívate Maďarov na rozkrádanie štátu,“ zaútočil Matovič na Bugára, ktorý odpovedal, že nikdy nič také nerobil.

V závere relácie Kotleba povedal, že nevylučuje z povolebnej spolupráce nikoho, ani Smer-SD a sadne si po voľbách vraj s každou stranou, ktorá bude ochotná s ním rokovať. Kollár povedal, že jeho hnutie Sme rodina so Smerom jednoznačne do žiadnej povolebnej spolupráce nepôjde. Sulík vylúčil zo spolupráce hneď tri strany, a to Smer, SNS a ĽSNS. Bugár uviedol jednoznačné nie spolupráci so Smerom a dodal, že Most-Híd pôjde len do vlády, ktorá bude stabilná a bez extrémizmu.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...