Jedna z najjasnejších hviezd našej oblohy exploduje

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA!

Hviezda Betelgeuse v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam zemskej oblohy, od októbra minulého roka rýchlo stráca svoju jasnosť. Vedci preto nevylučujú, že vo vzdialenej budúcnosti exploduje. Informovala o tom televízia CNN, ktorá sa odvoláva na výskum profesora astronómie Eda Guinana z americkej univerzity Villanova.

Ešte v októbri Betelgeuse žiarila 2,5 krát viac ako teraz, kedy sa v rebríčku najžiarivejších hviezd prepadla na 23. miesto. Guinan, ktorý hviezdu so svojimi kolegami sleduje od 80. rokov, považuje Betelgeuse za kandidáta na supernovu, teda na hviezdnu explóziu.

Podľa Guinana je tiež možné, že hviezda bude pokračovať v útlme jasnosti. „To by znamenalo, že sa ocitneme tesne pred úžasným svetelným úkazom,“ dodal. A pretože je Betelgeuse vo vzdialenosti zhruba 700 svetelných rokov, čo je v galaktickom meradle možné považovať za tesné susedstvo, prípadná explózia by mala vplyv aj na Zemi.

„Bude to veľmi jasná hviezda, ktorá bude viditeľná aj vo dne,“ povedal Guinan. Uviedol, že bezprostrednou hrozbou pre život na Zemi Betelgeuse nebude, ultrafialové žiarenie z hviezdnej explózie by ale mohlo spáliť ozón v atmosfére. Až existujúca Betelgeuse vyhorí na železné jadro, kedy nebude schopná jadrovej fúzie, tak sa rýchlo zrúti, čo následne povedie k explózii. Bývalý červený nadobor sa rozžiari jasnou modrou farbou, ktorá bude žiariť tri až štyri mesiace. Proces vyhasnutia potom potrvá asi rok.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...