Poslanci v Durínsku sa dohodli na voľbe nového premiéra bez AfD

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Poslanci v nemeckej spolkovej krajine Durínsko sa dohodli na voľbe nového krajinského premiéra bez podpory krajnej pravice. Poslanci z viacerých strán uviedli, že sa voľba predsedu krajinskej vlády uskutoční na budúci mesiac. V apríli 2021 sa budú konať voľby do krajinského parlamentu.

Oznámenie prišlo po škandále okolo zvolenia Thomasa Kemmericha za durínskeho premiéra zo začiatku mesiaca. Kandidát Slobodnej demokratickej strany (FDP) sa totiž dostal do funkcie s podporou Kresťanskodemokratickej strany (CDU) kancelárky Angely Merkelovej a krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD). Spolupráca s krajnou pravicou je v nemeckej politike považovaná za tabu a Kemmerichovo zvolenie takýmto spôsobom pohoršilo ľavicové strany aj mnohých v stredopravom tábore. Samotná Merkelová Kemmerichovo zvolenie nazvala “neospravedlniteľným”.

Krajinskí lídri CDU sa po piatkovom oznámení volieb dohodli, že do funkcie krajinského premiéra podporia niekdajšieho predsedu durínskej vlády Boda Ramelowa zo strany Ľavica.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Potápači sa naďalej snažia nájsť aj telo jej osemročného syna. Americkí potápači v pondelok večer našli telo vnučky zosnulého politika Roberta Kennedyho Maeve Kennedy McKean. Ležalo zhruba osem metrov pod vodou, približne štyri kilometre od rezidencie, kde zosnulá..