Teroristi sú najmä moslimovia, ale nemôžete nič povedať, lebo sa tomu hovorí rasizmus, vraví šéf Ryanairu

Michael O'Leary (Zdroj: SITA)

Politicky nekorektný slovník je pri šéfoch nadnárodných korporácii veľkou neznámou. Občas sa však nájdu výnimky ako v prípade šéfa írskej aerolinky Ryanair Michaela O’Learyho. Podľa neho by totiž mali osamelí moslimskí muži podliehať na letiskách prísnejšej kontrole. Ku generácii miléniálov sa tiež posmešne vyjadril, že je len otázkou času, kedy začnú muži-stevardi nosiť sukne.

„Kto sú bomboví atentátnici? Najskôr slobodní muži, ktorí cestujú sami. Keď cestujete s rodinou a deťmi, potom máte voľnú cestu. Pravdepodobnosť, že ich vyhodíte do vzduchu, je nulová,“ nechal sa pre britský The Times počuť O’Leary.

„Človek nemôže nič povedať, pretože sa tomu hneď hovorí rasizmus, ale všeobecne povedané sú útočníci moslimskej viery,“ dodal šéf najväčšej leteckej spoločnosti v Európe. Pripomenul zároveň, že pred 30 rokmi to boli najmä Íri.

Jeho slová takmer okamžite odsúdilo združenie moslimských veriacich, podľa ktorého sú rasistické a diskriminačné. „Otvorene obhajuje diskrimináciu moslimských mužov, ktorá bude založená nie na nejakých konkrétnych informáciách, ale iba na tom, či sa niekto správa alebo vyzerá ako moslim. To je priam definícia islamofóbie,“ povedal jeho hovorca.

Proti O’Laeryho slovám sa postavil aj britský labouristcký poslanec Khalid Mahmood, ktorý sa taktiež hlási k islamskej viere. „Pokiaľ mi povie, ako vie rozoznať moslima podľa farby pleti, potom sa to od neho rád priučím – lenže človek nemôže súdiť knihu podľa obalu,“ vraví zákonodarca.

Šéf Ryanairu vzbudil rozruch aj pri otázke o novej generácii mladých. Podľa neho je oba otázkou času, kedy muži-stevardi začnú nosiť sukne. „Takýto jednoducho dnešný svet je. Ako jedna z najväčších aeroliniek v Európe sa musíme podvoliť všetkým tým nezmyslom,“ skonštatoval.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...