Speváčka čelí obvineniam pre údajné zosmiešnenie hymny na inaugurácii chorvátskeho prezidenta

Zoran Milanovič (Zdroj: SITA)

Chorvátska speváčka Josipa Lisac, ktorá v utorok vystúpila na inaugurácii prezidenta Zorana Milanoviča, čelí obvineniam pre jej prednes štátnej hymny. Na interpretku totiž podal trestné oznámenie istý právnik, ktorý tvrdí, že hymnu úmyselne zosmiešnila. Za prejavovanie neúcty voči hymne hrozí podľa chorvátskych zákonov ročný trest odňatia slobody.

Sedemdesiatročná Lisac, ktorá je známa svojimi svojráznymi vystúpeniami a módnym štýlom, zaspievala na inaugurácii chorvátsku štátnu hymnu v sprievode džezového klaviristu Zvjezdana Ružiča. Jej prevedenie však bolo uvoľnenejšie a jemnejšie ako tradičné slávnostné znenie.

Ako informuje spravodajský portál BBC, právnik Boško Županovič vo svojom trestnom oznámení tvrdí, že speváčkino prevedenie hymny bolo “spoločensky neprijateľné” a porušila ním zákon.

Županovič, ktorý vlastní viacero podnikov i lokálnu webstránku, tvrdí, že Lisac použila “zosmiešňujúcu artikuláciu a tónovanie”, aby zosmiešnila krajinu. Ako uviedol pre spravodajský portál Index.hr, trestné oznámenie podal, pretože to je jeho “občianska povinnosť”.

Speváčkino hudobné vydavateľstvo Croatia Records a Únia chorvátskych hudobníkov sa Lisac zastali s tým, že Županovičovo konanie ukazuje “úplné ignorovanie umeleckej slobody”. Interpretka podľa nich nebude obvinenia voči nej verejne komentovať.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Našli telo vnučky Roberta Kennedyho

Potápači sa naďalej snažia nájsť aj telo jej osemročného syna. Americkí potápači v pondelok večer našli telo vnučky zosnulého politika Roberta Kennedyho Maeve Kennedy McKean. Ležalo zhruba osem metrov pod vodou, približne štyri kilometre od rezidencie, kde zosnulá..