Zasahujú nám do volieb, snažia sa nás rozdeliť a je to škaredé, vraví Sanders o Rusoch

Bernie Sanders (Zdroj: SITA)

Americký senátor Bernie Sanders, ktorý sa uchádza o demokratickú nomináciu do prezidentského súboja, odsúdil vplyv Ruska na novembrové voľby.

Počas kampaňovania v Kalifornii v piatok povedal, že ho “približne pred mesiacom” americkí predstavitelia informovali, že sa Moskva v rámci úsilia zasiahnuť do volieb snaží pomôcť jeho kampani.

“Nie je jasné, akú rolu by zohralo. Povedali nám, že Rusko, možno ďalšie krajiny, sa zapoja do tejto kampane,” vysvetlil politik a následne odkázal Rusku “Nepleťte sa do amerických volieb”.

Sanders povedal novinárom, že videl ruské tweety a príspevky, ktoré sú zamerané na zasiatie nesváru medzi amerických voličov. “Snažia sa nás rozdeliť. Je to tá najškaredšia vec, čo robia. Snažia sa spôsobiť chaos, snažia sa v Amerike vyvolať nenávisť. Je to škaredé a všetci z nás musíme povedať, prepáčte, toto v týchto voľbách robiť nebudete,” vyjadril sa.

Klebeta demokratov

Reakcia vermontského senátora je v ostrom kontraste s postojom prezidenta Donalda Trumpa, ktorý odmieta tvrdenia amerických tajných služieb, že Rusko zasiahlo do volieb v jeho prospech.

Krátko predtým, ako Sanders odsúdil ruský vplyv, Trump zamietol správy o tom, že sa mu ruský prezident Vladimir Putin snaží pomôcť, pričom to označil ako “klebetu”, ktorú začali demokrati.

Americkí federálni vyšetrovatelia v roku 2018 obvinili 13 Rusov zapojených do tajnej kampane na sociálnych médiách, ktorá sa podľa nich zameriavala na spolarizovanie verejnej mienky v súvislosti s citlivými spoločenskými témami, ako aj na podporu Sandersa a republikánskeho kandidáta Trumpa a očiernenie Hillary Clintonovej vo voľbách v roku 2016.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...