Taliansko: Počet nakazených koronavírusom prudko vzrástol. Zatvárajú školy a reštaurácie

Personál prináša do nemocnice v meste Codogno nové postele (Zdroj: SITA)

V dôsledku nákazy novým koronavírusom z Číny zomreli v Taliansku dvaja ľudia. Prvou obeťou je 78-ročný muž z regiónu Benátsko, ktorý zomrel v piatok, uviedol tamojší guvernér Luca Zaia. Druhú obeť ochorenia COVID-19, ktoré vírus šíri, úrady zatiaľ neidentifikovali.

Počet prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku rapídne vzrástol. Úrady potvrdili vírus u viac ako 40 osôb. Zvýšil sa pritom počet prípadov infekcie získanej sekundárnou nákazou. Stovky ľudí, ktorí sa dostali do kontaktu s osobami, u ktorých sa potvrdila nákaza, sú v izolácii a čakajú na výsledky testov.

Tucet miest v severnom Taliansku je v sobotu prakticky uzavretý. Úrady v Benátsku a regióne Lombardsko nakázali zavretie škôl, podnikov aj reštaurácií, zrušili tiež športové podujatia a omše. Minister zdravotníctva Roberto Speranza nariadil uzavretie 10 miest okolo mesta Lodi juhovýchodne od Milána. Neskôr však aj ďalšie mestá mimo uzavretú oblasť, kde sa potvrdili prípady, prijali vlastné preventívne opatrenia. Starosta Milána nariadil zavrieť všetky verejné úrady.

Celosvetovo sa vírusom nakazilo viac ako 77-tisíc ľudí v 29 krajinách a vyše 2 300 osôb na ochorenie COVID-19 zomrelo. Väčšina prípadov je z pevninskej Číny, ktorá je v epicentre nákazy, kde majú 76 288 prípadov nákazy a 2 345 úmrtí. Počet nových prípadov však v krajine klesá, v sobotu tamojšie úrady oznámili, že zaznamenali 397 nových infekcií, pričom deň predtým to bolo 889.

Naopak nárast v prípadoch zaznamenala Južná Kórea, kde za štyri dni stúpol počet infikovaných osôb na 433. Väčšina prípadov pochádza z mesta Tägu a okolitých regiónov, kde do soboty rána narátali 352 prípadov vrátane dvoch úmrtí.

Nové úmrtia hlásia aj z Iránu, kde zomrelo po nákaze koronavírusom už päť ľudí. Celkovo potvrdili v krajine 28 prípadov nákazy, medzi ktoré patria aj spomínané úmrtia.

Japonský minister zdravotníctva zase v sobotu informoval, že z výletnej lode Diamond Princess, kde sa koronavírusom nakazilo viac ako 600 ľudí, prepustili pred zavedením karantény 23 ľudí bez toho, aby ich testovali. Kacunobu Kato uviedol, že spomínané osoby podstúpili testy pred karanténou, ktorá začala 5. februára, a mohli opustiť loď bez toho, aby testy absolvujú znova. U troch osôb sa odvtedy testy potvrdili ako negatívne a väčšina ďalších súhlasila, že absolvuje ďalšie testy. Úrady podľa ministra vystopovali všetkých 23 pasažierov a nariadili im, aby 14 dní zostali doma v karanténe.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...