SaS a Most podľa iniciatívy Slovensko bez GMO nesúhlasia so zákazom pestovania modifikovaných plodín

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Najlepšie v prieskume iniciatívy o minimalizovaní GMO plodín dopadli Dobrá voľba, OĽaNO, KDH, Vlasť a MKS.

Pred blížiacimi sa voľbami oslovila občianska iniciatíva Slovensko bez GMO štrnásť kandidujúcich politických strán z čela predvolebných prieskumov, ktorým zaslala AGRO-GMO dotazník s deviatimi otázkami.

Otázky sa týkali rôznych oblastí – od dokončenia procesu zavedenia legislatívy umožňujúcej zákaz pestovania geneticky modifikovaných (GM) plodín, cez rozvoj nezávislého poradenstva zameraného na udržateľnú, ekologickú produkciu zdravých potravín až po distribúciu takýchto potravín do škôl a škôlok.

Z vyhodnotenia dotazníkov podľa iniciatívy Slovensko bez GMO vyplýva, že so zmenou legislatívy a zákazom pestovania GM plodín nesúhlasili strany SaS a Most-Híd.

Legislatíva pestovanie vraj dovoľuje

“Na Slovensku sa od roku 2017 GM plodiny už síce nepestujú, no ich pestovanie je stále možné a nie je zakázané. Väčšina krajín EÚ ich už zakázala. U nás hrozí opätovné pestovanie týchto pre človeka a životné prostredie rizikových plodín. Veríme, že počas prvého roku nového volebného obdobia sa podarí definitívne zavrieť za nimi dvere aj na Slovensku,” ozrejmila iniciatíva.

Celkovo na dotazník odpovedalo jedenásť strán, štyri strany získali plný počet bodov a tri strany na dotazník nereagovali ani po opakovanej pripomienke.

Kiska, Fico a Chmelár bez odpovede

Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO hodnotila na základe odpovedí najlepšie politické subjekty Dobrá voľba, OĽaNO, KDH, Vlasť a MKS (9/9). Nasledovali Sme rodina a SNS (8,5), ĽSNS (8), PS/Spolu (7,5), SaS a Most-Híd (7). Na dotazník nereagovali Za ľudí, Smer-SD a Socialisti.

„Našim cieľom bolo dostať tému GMO na predvolebný stôl pre všetkých voličov Slovenska s jasnými postojmi kľúčových kandidujúcich strán a získať kontrolovateľné záväzky týchto strán v riešení problematiky GMO a udržateľného poľnohospodárstva na Slovensku. Teší nás, že sa nám to do veľkej miery podarilo,“ dodal za iniciatívu Slovensko bez GMO Daniel Lešinský.

Odpovede všetkých 11-tich strán, plné znenie otázok AGRO-GMO dotazníka 2020, ako aj metodiku hodnotenia nájdete na: www.vsetkoogmo.sk.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...