Istanbulský dohovor je ideologický, hovorí Verešová. Podľa Petrík sa „múti voda“ a fakty

Simona Petrík (Zdroj: SITA)

Parlament dnes začal diskusiu k Istanbulskému dohovoru, ktorý má pomôcť predchádzať násiliu na ženách a domácemu násiliu. Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR odporučil plénu parlamentu nevysloviť súhlas s dohovorom. Očakáva sa, že poslanecká snemovňa tento návrh podporí.

Poslanec Sme rodina Milan Krajniak v rozprave označil za „pokrivený uhol pohľadu“, že „údajne domáce násilie je rodovo podmienené“. Ak alkoholik podľa poslanca týra svoju ženu, nerobí to preto, že ide o druhé pohlavie, ale preto, že je to „hovädo“ a má byť potrestané.

Nezaradená poslankyňa Anna Verešová vyhlásila, že je najvyšší čas prestať sa zaoberať dohovorom. Podľa nej nemá len odborný, ale aj ideologický a politický charakter a „takto sa zmluvy odstraňovania násilia na ženách nerobia“.

Poslankyňa Simona Petrik z neparlamentnej koalície Progresívne Slovensko (PS)/Spolu povedala, že sa len „múti voda a fakty“. Odmietla, že by Istanbulský dohovor mal ideologický charakter. „Jediná zmena pohľadu muža na ženu je tá, aby muž k žene pristupoval ako v rovnocennej partnerke,“ zdôraznila. Podľa nej muž sa nemá správať k žene nadradene, „to je jediný rodový stereotyp, ktorý chce dohovor búrať“.

Rozprava k tomuto bodu bude pokračovať na budúci týždeň.

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, bol prijatý v Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorých zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...