Bez KDH bude systém ohrozený, hovorí Hlina

Alojz Hlina (Zdroj: SITA)

V rozhovore pre Postoj odhalil predseda KDH Alojz Hlina stratégiu strany v týchto voľbách, to, na akých voličov sa zameriavajú a kto je ich najväčšia konkurencia. Komentuje tiež pakt s progresívcami alebo potenciálnu vládu s Igorom Matovičom.

Aká je stratégia kresťanských demokratov a akých voličov sa snaží strana osloviť? O tom, ako aj o ďalších veciach rozprával predseda KDH Alojz Hlina v rozhovore pre denník Postoj. Reagoval aj na potenciálnu možnosť, že by sa strana opäť nedostala do parlamentu.

Hlina hneď v úvode podotýka, že skutočne asi mnoho ľudí bude voliť KDH, aby sa na isto dostalo do NR SR. V roku 2016 chýbalo len 1 400 hlasov (KDH vtedy malo 4,94 % hlasov, pozn. red.), avšak za tie štyri roky sa mohlo viacero vecí zmeniť, časť voličov mohla prejsť k novým stranám.

Normálna politika

Snahou KDH teda nebolo len udržiavať si stávajúcich voličov, ale aj získavať nový elektorát. „Voliča, ktorý chce stabilnosť, predvídateľnosť, normálnosť politiky. Feferónka je v guláši dobrá, ale len z feferóniek dobrý guláš nenavaríte,“ opisuje Hlina občanov, ktorých by chceli osloviť.

„Ak chceme parlamentnú demokraciu, treba v parlamente KDH, lebo bez neho bude systém ohrozený,“ dodáva predseda kresťanských demokratov.

Chce sa zamerať na voličov, ktorí „sú srdcom demokrati“. KDH môže pre nich predstavovať časom preverenú stranu, ktorá prežila už mnoho udalostí. Zároveň v súčasnosti mobilizujú svojich voličov, čo je niečo, čo v roku 2016 nespravili.

Predseda KDH tiež hovorí, že síce napriek snahe zaujať aj mladých ľudí nemá strana príliš veľkú podporu, verí že v tejto krajine je ešte dosť ľudí s rozumom. Na kandidátku si umiestnili napríklad 30 starostov rôznych obcí, ktorí budú vedieť prilákať svojich ‚autentických‘ voličov.

Súvisiaci článok:

Nevedel som vymenovať desatoro, bola to jedna z chýb, prezrádza Hlina v internom liste členom KDH

Každý si potrebuje udrieť do Hlinu

„KDH má byť v parlamente a napriek všetkým tým sekaniciam aj bude v parlamente,“ verí Hlina. Nie je však zaslepený a vníma aj negatívne časti v strane, ktoré bude treba zlepšiť. Podotýka, že do KDH potrebuje dostať hlavne dynamiku, rezervy vidí aj v činnosti strany či v štruktúrach.

Za najväčších konkurentov a odsávačov voličov KDH vidí Hlina okrem OĽaNO a Kiskovej strany Za ľudí aj v ĽSNS. „Cítime to všade. Ale áno, OĽaNO je faktor, Kiska je faktor, ĽSNS je faktor. Každý, kto ide okolo, si potrebuje udrieť do Hlinu, povedať neviem čo, aby presvedčil ľudí, aby od nás išli preč,“ dodáva predseda KDH.

Hlinovi tiež vadí fakt, že si nemá v podstate „kde oddýchnuť,“ – v konzervatívnych kruhoch ho majú za liberála a v liberálnych kruhoch zase za konzervatívca. Nemyslí si však, že si nálepku liberála vyslúžil právom.

Žiadne červené koberce

Hlina verí, že paktom o neútočení s koalíciou PS/Spolu dokázal zničiť argument Smeru, že sa opozícia nedokáže dohodnúť a spojiť. Redaktor Postoja však podotýka, že mnoho voličov s tým malo problém, pričom z politického hľadiska si tým odkryl bok na útoky ostatných strán.

„Hoci tu už apokalyptici pomaly skákali z mostov, tak realita je taká, že sme sa PS/Spolu v týchto témach na ničom nedohodli. Poctivo sme povedali, aké môžu nastať alternatívy a aká bude naša reakcia,“ vysvetľuje Hlina a dodáva, že žiadne ‚červené koberce‘ pre progresívcov nechystajú.

Pri otázke, či si vie predstaviť vládu opozičných strán s Matovičom a či také niečo môže vydržať predseda KDH odpovedá, že je to stále lepšie, ako súčasná vláda. Ako sa bude vládnuť s hnutím OĽaNO, záleží na tom, ako bude pevná vnútorná štruktúra tejto strany.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Křetínský nemal príznaky, ale po pozitívnom teste ho ovládla panika

Křetínský nemal príznaky, ale po pozitívnom teste ho ovládla panika

Ochorenie Covid-19 nerozlišuje pohlavie, rasu, spoločenské postavenie či zamestnanie. Pred ním sú si všetci rovní. Obeťou nákazy koronavírusom je aj šéf futbalového klubu AC Sparta Praha Daniel Křetínský. Úspešný podnikateľ potvrdil pozitívny test v exkluzívnom rozhovore pre denníky..