Študoval na Slovensku. Dnes sedí v izraelskej base za prípravu vraždy a terorizmu v mene Islamského štátu

Ali Armush (vľavo) a Amin Yassin (pravo) (Zdroj: Shin Bet)

Izraelské zložky minulý mesiac zadržali dvoch arabských mužov z Izraela podozrivých zo vstupu do Islamského štátu a pomoci tejto teroristickej skupine pri šírení ich propagandy. Tamojšia vnútorná bezpečnostná služba Shin Bet to uviedla vo štvrtok. Na prípad ako jedny z prvých upozornili židovské noviny Jewish Press.

Šlo o mužov menom Alih Armush (28) a Amin Yassin (22), pričom druhý menovaný bol podľa zdrojov študentom medicíny na Slovensku. Zatknutí boli ešte 16. júla a na krku majú viacero obvinení.

Podľa kompetentných orgánov sa mali muži rozprávať o zabití jedného z Yassinových bratrancov počas jeho návštevy domoviny. Tento bratranec slúžil v americkej armáde, čo z neho malo činiť „neveriaceho“ a adekvátnym trestom pre neho mala byť „smrť.“

Podľa vyšetrovateľov však mali obaja muži pôvodom zo severoizraelského mesta Tamra v držbe aj inštruktážne videá, extrémistické moslimské príručky a boli nakontaktovaní na členov IS a to aj pomocou četovacej aplikácie Telegram.

“Na základe vyšetrovania Shin Bet sa zistilo, že dvojica podporuje teroristickú skupinu Islamský štát a dokonca sa vidia aj ako jeho vyslanci až do momentu vytvorenia islamského kalifátu v Izraeli,” uviedla vo vyhlásení bezpečnostná služba.

Shin Bet v minulosti odhadoval, že za Islamský štát a iné teroristické skupiny odišlo do Iraku a do Sýrie bojovať niekoľko desiatok jeho občanov. Väčšina z nich bola buď zabitá v akcii alebo sa vrátila do Izraela, kde boli previnilci zatknutí.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...