Chceme, aby sa hospodárilo s láskou k pôde, zaznelo na otvorení Agrokomplexu

Peter Pellegrini a Gabriela Matečná (Zdroj: SITA)

V Nitre sa v týchto dňoch koná medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex. So svojím prejavom vystúpil premiér Peter Pellegrini,  zástupca poľnohospodárov Emil Macho aj ministerka Gabriela Matečná. Komentovali súčasný stav potravinovej sebestačnosti na Slovensku.

Slovensko má dostatok rozlohy a kvalitnej poľnohospodárskej pôdy, aby pri správnej pomoci farmárom nemuselo dovážať ani kilogram niektorých komodít. Konštatoval to vo štvrtok pri otvorení medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex v Nitre premiér Peter Pellegrini. Zároveň dodal, že krajinu pre dosiahnutie tohto cieľa, čaká ešte veľa práce.

„Na to, aby bolo Slovensko sebestačné v niektorých potravinových odvetviach, potrebujeme ešte veľa práce a času. Som však rád, že z úst poľnohospodárov a potravinárov počujem pozitívne ohlasy na to, čo vláda pre sektor robí. Slovenskí farmári sa chcú postarať o to, aby Slováci jedli kvalitné, zdravé a bezpečné potraviny,“ uviedol Pellegrini.

Zníženie potravinovej závislosti

Na Agrokomplexe vystúpil so svojím príhovorom aj Emil Macho, zástupca poľnohospodárov a potravinárov. Uvedomuje si súčasnú negatívnu situáciu, keď je Slovensko čoraz viac závislé na potravinách zo zahraničia.

„Nechceme pestovať len niekoľko plodín, a tým byť pod kritikou verejnosti. Chceme viac vinohradov, zemiakov alebo maku,“ uviedol Macho. Dodal zároveň, že k zmene súčasného vzhľadu slovenských polí treba správne a racionálne rozhodnutia, ktoré stabilizujú sektor na spoločnom trhu EÚ.

„Spoločnosť sa zobudila a uvedomuje si, že okrem importu potravín si sem s kamiónmi, ktoré križujú celú Európu, dovážame aj potravinové škandály,“ dodáva Macho.

Kroky musíme robiť aj doma

Ministerka Gabriela Matečná vyhlásila, že len eurofondy nestačia. Štát by mal tiež podporovať poľnohospodársky sektor. „Nám sa podarilo vyčleniť 50-miliónov eur na systémové opatrenia a ďalších 30-miliónov eur na Zelenú naftu. Ide o prioritné opatrenia, ktoré majú stabilizovať prvovýrobu,“ tvrdí Matečná.

Ministerka zároveň kritizovala niektorých poľnohospodárov. Tvrdí, že starostlivosť o pôdu je na Slovensku často zanedbávaná. „Ak nedávame organickú hmotu a pôdu nedostatočne zásobujeme živinami, tak poľnohospodári aj na najkvalitnejších pôdach dosahujú len priemerné výsledky,“ uzavrela Matečná.

— SITA, Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zákaz herní a kasín v Nitre získal dostatok právoplatných podpisov

Zákaz herní a kasín v Nitre získal dostatok právoplatných podpisov

Pod petíciou za zákaz herní a kasín v Nitre bol dostatok právoplatných podpisov obyvateľov mesta. Potvrdila to kontrola, o ktorej minulý týždeň pre pochybnosti prokurátora rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Petícia viedla mestských poslancov k prijatiu nariadenia o úplnom zákaze..

Horí výrobná hala v Šuranoch

Horí výrobná hala v Šuranoch

Už viac ako tri hodiny zasahujú hasiči pri požiari výrobnej haly v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Horieť začalo krátko..