Nadpráca polície spojila trnavského arcibiskupa s údajným útokom na lesbický pár

Ján Orosch (Zdroj: SITA)

Ľudskoprávny aktivista Peter Weisenbacher svojim facebookovým statusom opäť rozvíril verejnú debatu o bezpečnosti homosexuálne orientovaných ľudí na Slovensku. Opisuje v ňom útok na svoje kamarátky zo strany neonacistov a motiváciu k nemu dáva na vrub aj tunajším biskupom. Tí svojimi vyjadreniami na margo komunity vraj poskytujú „intelektuálne zdôvodnenie mlátenia ľudí“ a k textu pripojil fotografiu jedného z nich, Jána Oroscha. Ako by to samé o sebe nestačilo, túto nešikovnú mentálnu skratku zdieľaním jeho príspevku podporila aj Polícia SR.

Weisenbacher opísal priebeh incidentu ako útok niekoľkých sympatizantov ĽSNS a prezidenta Jozefa Tisa. Podnietiť násilníkov mala vraj iba samotná orientácia žien a spôsobiť im mali zranenia v podobe rozbitého nosa, vytrhaných vlasov či škrabancov. Pár počastovali niekoľkými nadávkami a poškodili im oblečenie a rozbili telefón.

Biskupi za to síce nemôžu, ale môžu

Kľúčová časť príbehu je však akési myšlienkové prepojenie útočníkov s katolíckou vrchnosťou, ktoré aktivista opisuje nasledovne.

„…skôr považujem za pravdepodobné, že pozorne počúvali pánov biskupov ako sa vyjadrovali o LGBT ‚ideológii‘. Nechcem tvrdiť, že ich zmlátili preto, lebo biskupi niečo povedali. Možno si len chceli udrieť a hľadali vhodný objekt, v každom prípade, ale šance, že sa takýmto objektom stane rovnakopohlavný pár biskupi svojimi ohavnými vyhláseniami zvýšili. Presnejšie povedané dali ľuďom v tričkách s Tisom a zelených polokošeliach “intelektuálne” zdôvodnenie mlátenia ľudí. Veď to je logické, že keď niekto predstavuje mor a satanizmus tak si to zaslúži.“

Zámer je jasný, postaviť celú vec do polohy, že čelíme systémovému násiliu a žijeme v atmosfére strachu, ktorú vybičovávajú aj kresťanskí duchovní.

A hoci o bitke neexistujú žiadne lekárske záznamy, policajná správa, zábery z kamier, výpovede nezaujatých svedkov a mená atakovaných žien boli v texte pozmenené, vnímajme jeho status ako pravdivý. Ťažisko tohto článku totiž leží inde než v spochybňovaní autenticity slov aktivistu.

A toto nie je rozdúchavanie nenávisti?

Predmetný status v plnom znení spolu s obrázkom biskupa Oroscha pri zakrvavenej dúhovej vlajke a logu ĽSNS na svojom facebookovom profile zdieľala aj Polícia Slovenskej republiky a vyzvala poškodené, aby sa jej prihlásili.

A niekde tu začína reálny problém.

V prvom rade treba povedať, že polícia má povinnosť (čo sa dozaista vzťahuje aj na priestor internetu) informovať iba o záležitostiach, pri ktorých je trestné či správne konanie aspoň v počiatočnej fáze a pri ktorých naozaj možno povedať, že „skutok sa stal.“ Inak môže skĺznuť z ochrany zákonnosti do ideologického boja.

Za druhé, prináleží jej rešpektovať princíp prezumpcie neviny a akúsi ochranu osobnosti či dobrého mena, ktorú kostrbatým spojením Oroscha s domnelým útokom v kúpeľnom meste v flagrantne pošliapala.

Polícia ŚR zdieľala status s krvavými dúhovými vlajkami a biskupom Oroschom. Neskôr tento príspevok zo svojej facebookovej stránky vymazala.

A čím mal biskup útočníkov „intelektuálne“ podnietiť?

Téza o motivovaní útočníkom názorom cirkevných autorít samozrejme nemusí byť nutne nesprávna, hoci je skôr zbožným želaním ako reálnou primárnou príčinou. Preto sme sa pozreli na kontroverzné vyjadrenia o LGBT z úst uvedeného biskupa.

Prácu nám uľahčil fakt, že Ján Orosch bol nominovaný v poslednom ročníku ankety Homofób roka, konkrétne ide o obdobie roka 2018. Logika velí, že práve tu možno hľadať najaktuálnejší a najviac škandalózny výrok, ktorý podľa kritikov útok na ženy zdôvodnil.

A tento výrok znie: „Keď cítia vzťah lásky dvaja muži jeden k druhému, majú sa radi, a spoluzaložia nejaké spoločenstvo, to nie je hriech – ako to môže povedať kresťanský katolícky politik?,“ pričom tým narážal na prezidentského kandidáta Františka Mikloška.

Žiadne výzvy na násilie tu nebadať a nemožno hovoriť ani o jednom z tých najextrémnejších vyjadrení. Podľa Petra Weisenbachera a podľa Polície SR je však legitímne spájať jeho osobu s nepreukázaným útokom a krvavými LGBT vlajkami.

Touto kauzou nám obaja aktéri chceli pripomenúť, k akému zlu môže viesť skratkovité myslenie, pritom sa do jeho pacse sami chytili.

Gratulujeme.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...