Slovensko musí ostať členom EÚ a NATO, znie z rezortu diplomacie

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Slovensko musí ostať členom Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO). Prioritou musí byť aj budovanie nadštandardných vzťahov so susedskými krajinami. V dokumente, ktorý na dnešnom rokovaní odobrila vláda, to uvádza ministerstvo zahraničných vecí. Podľa rezortu zostáva hlavnou výzvou pokračujúci konflikt na Ukrajine, pričom Slovensko bude aj v roku 2020 podporovať jeho mierové riešenie v rámci Minských dohôd.

Cieľom zahraničnej a európskej politiky bude podľa rezortu diplomacie potvrdenie povesti Slovenska ako čitateľného, spoľahlivého a rozhodného člena EÚ, NATO, regionálnych zoskupení a medzinárodných organizácií. „Budeme podporovať, aby sa posilnil hlas EÚ v globálnej politike a Európa sa dostala na čelo technologického pokroku. Budeme podporovať pevnosť transatlantickej väzby a rozvoj dobrých susedských vzťahov v bezprostrednom aj v širšom susedstve SR,“ píše sa v dokumente Hodnotenie priorít zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2019 a ich zameranie na rok 2020. Rezort diplomacie tiež zdôrazňuje, že bude naďalej obhajovať strategickú orientáciu Slovenska na západ a to aj napriek jej vnútropolitickej fragmentácii.

Prioritou Slovenska musí byť aj budovanie nadštandardných vzťahov so susedskými krajinami. Hlavnou výzvou však podľa rezortu diplomacie ostáva pokračujúci konflikt na Ukrajine, pričom Slovensko bude aj v roku 2020 podporovať jeho mierové riešenie v rámci Minských dohôd. Slovenská zahraničná politika voči Rusku bude naďalej úzko koordinovaná s EÚ a NATO. „Prioritou Slovenska aj v ďalšom období bude udržanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do Európy. Pozitívne hodnotíme dosiahnutie dohody medzi Ruskom a Ukrajinou koncom decembra 2019 o tranzite ruského plynu na najbližších 5 rokov,“ uvádza sa v materiáli.

Slovenská zahraničná politika podľa schváleného dokumentu stojí na troch pilieroch. Za prvý označilo ministerstvo európsky pilier. „Európska únia predstavovala pre Slovensko aj v roku 2019 základný politický, ekonomický, sociálny a hodnotový priestor. Postupná konvergencia, ekonomická prosperita, finančná stabilita, vysoká miera bezpečnosti a účasť na prijímaní spoločných riešení o globálnych otázkach, k akým patrí klimatická zmena, migrácia, digitalizácia či technologická revolúcia predstavujú nesporné výhody členstva,“ píše sa v dokumente.

Za druhý pilier zahraničnej politiky je označená bezpečnosť. V materiáli sa píše, že medzinárodný poriadok bol v roku 2019 vystavený tlaku narušeniam teritoriálnej integrity a štátnej suverenity. Podľa rezortu diplomacie je v záujme Slovenska ostať pevne ukotvený v euroatlantickom priestore. „S ohľadom na vlastnú bezpečnosť je v záujme Slovenska udržať jednotu transatlantického spojenectva. Budovanie a posilňovanie európskych obranných kapacít je súčasťou tohto úsilia, rešpektujúc pritom primárnu zodpovednosť NATO za kolektívnu obranu,“ vysvetľuje ministerstvo zahraničných vecí.

Tretím pilierom je podľa rezortu diplomacie dodržiavanie multilaterálneho princípu, teda dodržiavanie medzinárodných zmlúv a členstva v medzinárodných organizáciách. „Prejavom angažovanosti Slovenska v oblasti multilateralizmu boli v roku 2019 najmä predsedníctva v OBSE a na ministerskom zasadnutí rady OECD. Slovensko podporuje aj snahy o účinnú reformu OSN, aby táto organizácia mohla naďalej zohrávať úlohu ústredného garanta multilaterálneho systému,“ píše sa v dokumente.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Detský čin roka aj tento rok hľadá deti, ktoré pomáhajú

Detský čin roka aj tento rok hľadá deti, ktoré pomáhajú

Prostredníctvom projektu Detský čin roka sa aj tento rok hľadajú deti, ktoré pomáhajú iným. Ako informovala agentúru SITA Magdaléna Fábryová z občianskeho združenia Detský čin roka, jubilejný 20. ročník odštartoval. Podľa organizátorov si aktuálna situácia vyslovene žiada viac..