PRIESKUM 9 z 10 Slovákov nikdy nepracuje z domu

Ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Deväť z desiatich Slovákov nikdy nepracuje z domu, teda v režime home office. Možnosť aspoň občasnej práce z domu je pritom šiestym najžiadanejším benefitom celkovo a po flexibilnom pracovnom čase a dovolenke nad rámec zákona tretím najvyhľadávanejším nefinančným benefitom. Podľa prieskumu, ktorý realizovala personálna agentúra Grafton, je aspoň čiastočný home office lákadlom pre 44 % ľudí. Vzorku tvorilo 875 respondentov naprieč 16 sektormi pracovného trhu a všetkými ôsmimi krajmi Slovenska.

“Dobrou správou pre záujemcov o prácu z domu je, že nachádzajú značný prienik s ochotou zamestnávateľov. Home office totiž minimálne v určitej miere ponúka 42 % z nich. Pochopiteľne, celkové čísla výrazne redukujú manuálne pozície, kde je takýto typ činnosti takmer bez výnimky nemysliteľný,” uviedla v tlačovej správe marketingová manažérka Grafton CZ & SK Jitka Součková. Podľa Eurostatu pracuje zvyčajne z domu 3,6 % Slovákov a aspoň niekedy 5,4 %, zatiaľ čo zostávajúcich takmer 91 % zamestnaných vôbec nemá takúto možnosť.

Pri prvom ukazovateli to znamená 19. priečku v Európskej únii (EÚ) medzi 27 krajinami už bez zahrnutia Veľkej Británie. Zvyšok krajín V4 vykazuje hodnoty 4,6 % (Poľsko), 4,0 % (Česko) a 2,3 % (Maďarsko). V EÚ v priemere pracuje zvyčajne z domu 5,2 % zamestnancov vo veku od 15 do 64 rokov a aspoň v sporadickej forme má home office 8,3 %. Najväčší podiel práce najmä z domu je v Holandsku (rovných 14 %), najmenší v Bulharsku (0,3 %).

“Na pracovnom trhu je veľa ľudí, ktorí z objektívnych dôvodov nemôžu pôsobiť priamo v mieste výkonu práce, napríklad rodičia starajúci sa o malé deti. Štátne materské škôlky obvykle končia najneskôr o 17:00, v regiónoch dokonca už o 16:00. Pri 8-hodinovom pracovnom úväzku a potrebe dochádzať do zamestnania je nereálne stíhať takto časovo ohraničené vyzdvihovanie detí,“ povedala Součková. Obojstranne priechodným a prospešným riešením v načrtnutých prípadoch je, že firmy nemusia nevyhnutne ponúkať kandidátom skrátené úväzky, ale práve home office, ktorý môže byť cestou, ako túto cieľovú skupinu zamestnať pri hľadaní stále nových zdrojov pracovníkov v období rekordne nízkej nezamestnanosti.

Spomedzi samostatne zárobkovo činných osôb pracuje obyčajne zo súkromia 18,5 %, pri ľuďoch pracujúci na kratší úväzok sú to len 3 %. Vo Fínsku až 46,4 % SZČO funguje predovšetkým z domu. Nasledujú Holandsko (44,5 %) a Rakúsko (43,6 %), na Slovensku je to 11,2 %.

Na Slovensku je takmer identické zastúpenie mužov a žien fungujúcich prevažne v režime home office – 3,7 %, respektíve 3,6 %. Celkovo je v rámci EÚ výsledok 5,0 % (muži) a 5,5 % (ženy). Najväčší rozdiel v prospech zastúpenia žien je vo Francúzku (8,1 % žien, 5,2 % mužov), naopak je to najmä v Holandsku (12,3 % žien, 15,5 % mužov). Podiel osôb pracujúcich pravidelne z domu podľa Eurostatu stúpa s ich pribúdajúcim vekom. V EÚ je to 1,8 % ľudí zo skupiny 15 až 24 rokov, 5 % z kategórie 25 až 49 rokov a 6,4 % pri populácii nad 50 rokov veku. Na Slovensku sú hodnoty 1,9 % (mladí), 3,8 % (stredná generácia) a 3,6 % (najstaršia garnitúra).

Personálna agentúra Grafton Slovakia bola založená v roku 2004, pôsobí v Bratislave, Trenčíne, Nitre, Košiciach, Prešove a Žiline. Je súčasťou Gi Group. Svojím lokálnym aj medzinárodným klientom, ako i uchádzačom o prácu, ponúka služby v oblasti náboru, dočasného pridelenia zamestnancov či rôznych HR riešení.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Detský čin roka aj tento rok hľadá deti, ktoré pomáhajú

Detský čin roka aj tento rok hľadá deti, ktoré pomáhajú

Prostredníctvom projektu Detský čin roka sa aj tento rok hľadajú deti, ktoré pomáhajú iným. Ako informovala agentúru SITA Magdaléna Fábryová z občianskeho združenia Detský čin roka, jubilejný 20. ročník odštartoval. Podľa organizátorov si aktuálna situácia vyslovene žiada viac..