Británia chce sprísniť imigračné zákony. Zatvorí dvere nevzdelaným a neovládajúcim angličtinu

Migranti, ilustračná fotografia (Zdroj: SITA)

V Británii vláda predstavila desaťstranový program na zmenu súčasného migračného systému. Po novom by tak ľudia cestujúci za prácou do tejto ostrovnej krajiny museli spĺňať prísnejšie jazykové aj vzdelanostné kritériá. Obmedziť plánujú aj príchod migrantov bez akéhokoľvek vzdelania. Tieto opatrenia však vyvolali aj kritiku zo strany zamestnávateľov, ktorí majú strach o stratu zamestnancov. Tvrdia, že ich nebude mať kto nahradiť.

Britská vláda plánuje uskutočniť po Brexite značné zmeny v doterajšom systéme prisťahovalectva, informuje denník Guardian. V desaťstranovom dokumente predstavila základné body, ktoré plánujú presadiť v rámci sľubov, ktoré dali ľuďom spoločne s odchodom z Európskej únie.

Jedným z hlavných bodov bude nutnosť, aby prisťahovalci, ktorí prídu do Veľkej Británie za prácou, ovládali angličtinu. Zároveň plánujú hranice zavrieť pre nevzdelanú pracovnú silu. Obmedzí sa prístup aj ľuďom, ktorí pracujú v našom ponímaní ako živnostníci (napr. poľskí opravári).

Na hraniciach sa tiež prestanú akceptovať doklady totožnosti vydané v krajinách ako Taliansko alebo Francúzsko, aby sa zabránilo zneužívaniu tohto systému pracovníkmi z krajín mimo EÚ pomocou falošných preukazov.

Nedostatok ľudí v potravinárstve

Tieto plánované opatrenia kritizovali ľudia od labouristov, liberálnych demokratov, ale aj predstaviteľov priemyslu. Práve niektorí zamestnávatelia obvinili vládu, že ‚útočí na ekonomiku‘ a takéto opatrenia povedú k zatváraniu tovární alebo prepúšťaniu.

Riaditeľka Konfederácie britského priemyslu Carolyn Fairbairnová privítala návrh na zrušenie limitu pre príchod odborne vzdelaných prisťahovalcov. Varuje však, že niektoré spoločnosti budú mať problém s nájdením ľudí na menej odborné pozície.

Po novom sa medzi neodborné zamestnania totiž zaradia napríklad čašníci, základné práce v poľnohospodárstve alebo rybári. Ohrozenie týchto pracovných miest by mohlo viesť k problémom v potravinárskom sektore, varujú experti.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali. Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré..