Cesta na čelo opozície. Ako a prečo rástlo OĽaNO?

Anna Záborská, Jaroslav Naď a Igor Matovič (Zdroj: SITA)

Približne 6 mesiacov dozadu hnutiu OĽaNO prieskumné agentúry merali v priemere 7 percent volebných preferencií. V niektorých prieskumoch sa dokonca toto hnutie blížilo k hranici zvoliteľnosti. Dnes je predseda OĽaNO Igor Matovič pasovaný do čela opozície ako jej líder a aj potenciálny premiér. Čo sa zmenilo?

Nie nadarmo sa Matovič označuje ako kráľ slovenského politického marketingu. V priebehu pol roka zdvojnásobiť svoje preferencie dokáže len málokto. Veľký podiel má na tom zrejme schopnosť predsedu OĽaNO Igora Matoviča zaujať masy a odlíšiť sa svojím nekompromisným štýlom zo ‘šedej masy’ opozičných strán.

Ešte v máji minulého roku to však vyzeralo s OĽaNO bledo. V tej dobe odišla nielen podpredsedníčka hnutia Veronika Remišová, ktorá neskôr prešla do strany Andreja Kisku, ale aj Elena Červeňáková, Soňa Gaborčáková, Anna Verešová a poslanac Jozef Lukáč.

Matovičovi sa však postupne podarilo nabrať nových ľudí, a tak na kandidátke pribudol napríklad zabávač Jozef Pročko, tenista Karol Kučera a a ľudia z konzervatívnej Kresťanskej únie. Aj posilnením kresťanského krídla sa zrejme podarilo hnutiu OĽaNO zvýšiť si preferencie a nájsť viacero sympatizantov v týchto vodách. Matovič dal pritom Kresťanskej únii záväzok, že OĽaNO nevstúpi do vlády, ktorá bude presadzovať Istanbulský dohovor, registrované partnerstvá či adopcie detí homosexuálnymi pármi.

Nerozhodní voliči a spájanie svetov

Matovičova všeobecná rétorika a silný protikorupčný náboj sú očividne príťažlivé pre rôzne skupiny voličov. Podľa politického analytika Jána Baránka OĽaNO berie voličov strane KDH, ale zároveň oslovuje práve nerozhodných ľudí. Pre mnohých občanov môže OĽaNO predstavovať ‘bezpečnú’ voľbu proti strane Smer.

Pozornosť širokej verejnosti, či pozitívnu alebo negatívu, si Matovič zaistil aj vyhlásením svojej internetovej ankety, kde môžu ľudia hlasovať o budúcich bodoch potenciálneho vládneho programu. Napriek kritike zo strany iných opozičných lídrov, predseda OĽaNO z tejto ankety neustúpil.

Či už je podmienka vstupu do vlády založená na online ankete správna, alebo nie, výsledky prieskumov ukazujú, že preferencií to Matovičovi neubralo. Ten je teraz potenciálne aj na ceste, aby sa stal premiérom, pokiaľ svoje preferencie dokáže ‚speňažiť‘ aj vo voľbách.

Najväčší preferenčný skok však strana zaznamenala z januára na február, za čím môžeme hľadať výlet Matoviča a Eduarda Hegera do francúzskeho Cannes. „Navštívili“ tu vilu, o ktorej tvrdili, že patrí exministrovi Jánovi Počiatkovi, pričom túto udalosť si natáčali a aj naživo vysielali na sociálnej sieti Facebook. Video doteraz zahliadlo viac ako jeden a pol milióna ľudí.

Aj keď je už v platnosti prieskumové moratórium, líder OĽaNO neustáva a nedávno si to namieril opäť do zahraničia – tentokrát na ostrov Cyprus. Tu sa zameral na schránkové spoločnosti finančnej skupiny Penta. Či sa aj táto aktivita pretaví do ďalšieho rastu popularity hnutia OĽaNO však uvidíme až po voľbách.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...