Kandidát kotlebovcov klame o vlaňajšej tragédii v Prešove. Tvrdí, že hasiči nemali dosť dlhé rebríky

Horiace vrchné poschodia dvanásťpodlažnej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove, kde vybuchol plyn (Zdroj: SITA)

Kandidát ĽSNS Peter Ridzoň v predvolebnom vydaní straníckych novín tvrdí, že pri decembrovom tragickom výbuchu plynu v prešovskej bytovke nemuselo zomrieť toľko ľudí, keby mali hasiči k dispozícii dlhší rebrík. To však nie je pravda. Na fakt, že Ridzoň v tomto prípade zavádza upozornil portál Antipropaganda.sk.

Portál cituje Ridzoňove vyjadrenia z článku v straníckych novinách ĽSNS, kde sľubuje hasičom techniku, ktorá by im pomohla pri záchrane ľudí v prípadoch, aký sa stal vlani v Prešove, keď došlo k výbuchu plynu v jednej z tamojších bytoviek. Kandidát kotlebovcov tvrdí, že hasiči nemali dosť dlhé rebríky, aby zachránili aj ľudí z vyšších poschodí paneláku zdevastovaného výbuchom plynu.

Pravdou však je, že dostatočne dlhé rebríky slovenským hasičom nechýbajú. Už desať rokov disponujú technikou, ktorá by dočiahla až na 12. poschodie, ale, ako hasiči už vysvetľovali, v prípade tragédie v Prešove by im nepomohli ani rebríky, ktoré by dosiahli až do neba. Výbuch plynu totiž spôsobil, že okolie paneláku bolo nestabilné a posiate sutinami, na ktorých sa nedala bezpečne rozložiť ťažká výšková technika.

„Na základe informácií od samotných hasičov na Slovensku totiž vôbec nemajú techniku, ktorá by dokázala zachrániť ľudí z horiacich panelákov vyšších ako 10 poschodí,“ píše Ridzoň. To však nie je pravda. Výsuvných otočných automobilových rebríkov, ktorými hasiči dosiahnu do výšky približne 40 metrov, teda až na 12. poschodie, je na Slovensku niekoľko. Dva dokonca boli aj na mieste tragického výbuchu plynu v Prešove.

Kombinácia okolností, ktoré vlani v Prešove nastali po výbuchu plynu v jednom z panelákov na Mukačevskej ulici, nedovolila hasičom ťažkú techniku rozložiť. Prezident Hasičského a záchranného zboru Pavel Nereč tvrdí, že v tomto prípade išlo pre všetky zložky záchranného systému o najťažší zásah v histórii Slovenska.

— TOP

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...