Nebojíme sa používať náš jazyk, povedal kandidát MKS a v diskusii hovoril iba po maďarsky

József Menyhárt (v strede) (Zdroj: SITA)

Počas včerajšej predvolebnej diskusie sa kandidát do parlamentu za MKO-MKS rozhodol komunikovať iba v maďarčine. Rozhodnutie komentoval ako svoje ústavné právo, skutočnosťou, že maďarská menšina je na Slovensku doma či tým, že jazyk je živý iba vtedy, keď sa používa. Podobný prípad sa pritom nestal prvýkrát.

Počas včerajšieho večera pokračovala v televízii TA3 séria predvolebných duelov v rámci relácia Téma dňa. Tentokrát za účasti hostí, ktorí figurujú na piatom mieste svojich kandidátok.

Proti sebe sa postavili kandidát strany Vlasť Igor Čombor, ktorý zastáva post primátora Ružomberka a Maďarskú komunitnú spolupatričnosť reprezentoval vysokoškolský pedagóg Jószef Menyhárt.

Diskusiu však od začiatku sprevádzalo veľké špecifikum. Politik maďarskej menšiny sa totiž rozhodol rozprávať iba vo svojom rodnom jazyku s tým, že jeho slová budú tlmočené do slovenčiny.

„Ako viete, naša strana sa už viac ako 20 rokov snaží o to, aby sa náš materinský jazyk stal silným regionálnym a úradným jazykom, a práve preto viem, že jazyk je živý len vtedy, keď sa používa, a práve preto budem komunikovať po maďarsky,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie a dodal, že ide aj o symbolický krok.

Keď sa ho moderátor Norbert Dolinský opýtal, či to nie je zvláštne v kontexte toho, že kandiduje do NR SR, odvetil, že v tomto smere sa opiera o ústavné právo a vraj treba rozvíjať južné regióny. „Sme tu doma a nebojíme sa používať svoj jazyk,“ skonštatoval Menyhárt.

Rovnaká situácia pritom nastala presne pred týždňom, kedy sa rozhodol v TA3 rozprávať iba v maďarčine kandidát konkurenčného Mostu-Híd Csaba Fehér.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...