Hnutie Sme rodina zneužíva citlivú tému na politickú kampaň, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

Členovia hnutia Sme rodina (Zdroj: SITA)

Ministerstvo zdravotníctva SR dôrazne odmieta spôsob, akým hnutie Sme rodina zneužíva citlivú tému na politickú kampaň. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová to konštatovala v nadväznosti na dnešnú tlačovú konferenciu hnutia Sme rodina.

Predseda hnutia Boris Kollár v pondelok vyzval predsedu vlády SR povereného riadením rezortu zdravotníctva Petra Pellegriniho, aby z rezervy vlády vyčlenil osem miliónov eur na záchranu štyroch slovenských detí so spinálnou svalovou atrofiou. “To, že si práve životy malých detičiek vybral niekto za účelom vytĺkania politického kapitálu 12 dní pred voľbami, považujeme za neľudské a cynické hranie sa s ľudskými emóciami,” uviedla Eliášová.

Peter Pellegrini urobí podľa hovorkyne rezortu všetko pre to, aby deti liečbu dostali. Týka sa to aj Riška, ktorému sa čas najviac kráti a liečbu by mal dostať čím skôr. “Ministerstvo zdravotníctva bude kontaktovať výrobcu daného lieku a v prípade, že liek bude pre malého chlapca aplikovateľný v Spojených štátoch amerických, predseda vlády mu vyhradí vládny špeciál, ktorý ho tam spolu s rodičmi dopraví. Plne chápeme strach rodičov o detičky, no rezort pristupuje k pacientom zodpovedne a preto nesmie urobiť žiadnu chybu,” dodala Eliášová.

Čo sa týka ostatných detí, akonáhle bude podľa rezortu liek schválený Európskou liekovou agentúrou, štát urobí všetko pre to, aby bol čo najskôr zaradený do kategorizačného zoznamu. Ide o zoznam liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, aj ostatné deti by ho tak mohli mať čím skôr k dispozícii.

Ak táto vládna garnitúra nie je schopná nájsť osem miliónov eur a zachrániť štyri ľudské život, nemá morálne právo viesť túto republiku,” konštatoval predseda hnutia Sme rodina. Zároveň vyhlásil, že pokiaľ tak vláda neurobí a ak bude hnutie po voľbách súčasťou vládnej koalície, osem miliónov eur pre tieto deti uvoľní.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...