Počet žien v slovenskom parlamentne sa výrazne nezvyšuje. Aká je situácia v Európe?

Veronika Remišová (Zdroj: SITA)

Podiel žien v slovenskom parlamente či vláde sa rokmi výrazne nezvyšuje. Kým v roku 2009 tvorili ženy v parlamente a vláde 18 percent zo všetkých poslancov a vládnych predstaviteľov, vlani sa toto číslo vyšplhalo o čosi vyššie, a to na necelých 21 percent. Agentúru SITA o tom informovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

Európske parlamenty a vlády pritom tvorí viac ako tretina žien. Podľa najnovších údajov Rady európskych obcí a regiónov (CEMR) sa ženy uplatňujú najmä v komunálnej politike.

„Aj na Slovensku vidíme v posledných desiatich rokoch trend, že sa viac žien angažuje práve v komunálnej politike. Na lokálnej úrovni sme za vlaňajšok mali o zhruba sedem percent viac žien ako vo vrcholovej politike. Rebríčku kraľujú severské krajiny, kde len napríklad vo Švédsku tvoria ženy polovicu z komunálnych politikov,“ priblížila Buchláková.

Na čele prekvapivo aj Ukrajina

Viac ako 40 percent žien v komunálnej politike majú v súčasnosti štyri európske krajiny. Ide o Francúzsko, Island, Švédsko a Ukrajinu.

Sedemnásť krajín má pomer žien v komunálnej politike na úrovni od 30 do 40 percent, pričom desať rokov dozadu ich bolo sedem.

V rozmedzí 20 až 30 percent, do ktorých patrí aj Slovensko, má žien poslankýň 13 krajín Európy.

Pomohol systém nútených kvót

Na celoštátnej úrovni majú ženy v súčasnosti takmer polovičné zastúpenie v Španielsku (47,4 percenta), Fínsku (47 percent), Švédsku (46,1 percenta), Belgicku (42,7 percenta) a Nórsku (41,4 percenta).

Napríklad vo Francúzsku narástol počet žien vo vrcholovej politike za posledných desať rokov o viac ako 21 percent a v súčasnosti tvoria takmer 40 percent zo štátneho aparátu.

V Taliansku rástol počet žien vo vrcholovej politike od roku 2008 o viac ako 14 percent, aktuálne je ich viac ako tretina. Spomínané krajiny s výnimkou Talianska zaviedli systém kvót, ktorý určuje, aký podiel žien musí byť v parlamente či vláde.

Situácia vo V4

Spomedzi okolitých krajín je v tomto smere pred Slovenskom aj Česko, Rakúsko a Poľsko. „Napríklad Maďarsko má v parlamente a vláde len 12-percentné zastúpenie žien. V susednom Česku je to o čosi viac ako u nás, a to viac ako 22 percent. Čo sa týka Európskeho parlamentu, počet poslankýň za posledných desať rokov narástol. Aktuálne je v Európskom parlamente doteraz najvyšší pomer žien, a to 40,4 percenta. Slovensko má dnes z 13 europoslancov len dve ženy,“ dodala Buchláková.

Príliš mužov v biznise

Žien je nedostatok aj v podnikaní a riadení firiem, štatistiky ukazujú, že ženu vo vedení má jedna z desiatich európskych spoločností. „Napriek tomu sa ženy postupne dostávajú na riadiace pozície. Podľa posledných štatistík Eurostatu z roku 2018 bolo iba 7,1 percenta žien z celkového počtu členov manažmentu firiem a len 5,5 percenta zo všetkých šéfov podnikov boli práve ženy. Na Slovensku ich počet postupne od roku 2010 klesal, a to približne o 6,5 percenta. Stalo sa tak iba na Slovensku a v Rumunsku,“ doplnila Buchláková.

Najviac, a to až o tretinu, ich za sedem rokov pribudlo vo Francúzsku. Práve Francúzi podľa Európskej komisie najviac búrajú vo firmách rodové stereotypy a dávajú najväčšie príležitosti ženám v manažmentoch a vedení firiem.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

NAKA opätovne zadržala youtubera Vaského

NAKA opätovne zadržala youtubera Vaského

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dnes opätovne zadržal youtubera Rudolfa V. Informuje o to Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti. Dôvodom je nerešpektovanie rozhodnutia súdu, ktorý tejto osobe zakázal uverejňovať príspevky na verejnosť alebo sa na ich tvorbe..