Anglický arcibiskup označil svoju vlastnú cirkev za rasistickú. Mám bielu výhodu, vyhlásil

Arcibiskup Justin Welby (Zdroj: Facebook)

Na hlavnej synode anglikánskej cirkvi sa jej predstaviteľ, arcibiskup z Cantebury Justin Welby, vyjadril proti minulému aj súčasnému rasizmu v organizácii. Uviedol, že sa hanbí za dejiny svojej krajiny a za ich zlyhania ohľadom rasizmu. Podľa jeho názoru je anglikánska cirkev aj naďalej inštitucionálne rasistická.

Vo Veľkej Británii vystúpil proti rasizmu alebo dejinám svojej cirkvi najvyšší predstaviteľ anglikánskej cirkvi, arcibiskup z Cantebury Justin Welby. Urobil tak pred hlasovaním na Hlavnej cirkevnej synode.

Vo svojom príhovore sa Welby ospravedlnil za rasizmus, ktorý mali a majú zažívať etnické minority v anglikánskej cirkvi od roku 1948. V tom roku pristála v Británii loď Empire Windrush, ktorá priniesla prvých migrantov z Karibiku, čím sa ‚započala‘ zvýšená migrácia do Británie z bývalých krajín impéria.

Šokujúce

Arcibiskup zároveň vyzval prítomných, aby lamentovali za vedomý a podvedomý rasizmus, čo všetci prítomní jednohlasne odobrili. Zároveň tiež vyhlásili vďaku Bohu za prínosy členov menšín anglikánskej cirkvi.

Súvisiaci článok:

Podpálili dodávky na donášku potravín, rozbíjali výklady. Aj to nasledovalo po vyhlásení karantény v Anglicku

„Osobne je mi to ľúto a som zahanbený. Hanbím sa za naše dejiny a hanbím sa za naše zlyhania,“ povedal Welby na margo rasizmu. Opätovne zopakoval, že je to „šokujúce a zahanbujúce“.

„Mám bielu výhodu. Vzdelanostnú výhodu. Heterosexuálnu výhodu. Mužskú výhodu… nehanbím sa za to, že ich mám. Hanbím sa, že som nevedel, že ich mám,“ vyhlásil ďalej arcibiskup. Podľa jeho názoru je aj súčasná anglikánska cirkev hlboko a inštitucionálne rasistická.

Nízka ‚reprezentácia‘

Welby sa tiež posťažoval, že na spomínanej synode nebolo dostatočne veľa členov menšín. „…Vyše 85 percent, viac ako 90 percent, sú belosi,“ zdôraznil arcibiskup, pričom podotkol, že etnické menšiny tvoria v Británii približne 15 percent obyvateľstva.

A tento pomer nebol podľa neho zastúpený na synode. Značná časť etnických menšín je však moslimského vierovyznania, takže aj to je možno dôvod, prečo nemajú také veľké zastúpenie v anglikánskej cirkvi.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali. Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré..