Zatkli Rusa, ktorý zverejnil šteklivé video francúzskeho vysokopostaveného politika

Kain, Henri Vidal, Tuilerijské zahrady. Socha používaná aj ako mém typu facepalm (Zdroj: internet)

Francúzska polícia v nedeľu zatkla kontroverzného ruského umelca Pjotra Pavlenského. Ten stál za tohtotýždňovým zverejnením “intímneho” videa, na ktorom sa oddáva sexu vysokopostavený francúzsky politik, blízky človek prezidenta Macrona a bývalý hovorca vlády Benjamin Griveaux. Jedna z veľkých nádejí francúzskej politiky tak v politike skončila predčasne – Griveaux po zverejnení videa v piatok odstúpil z boja o post starostu Paríža, v ktorom mal doteraz veľké šance uspieť.

Ako však uvádzajú francúzske médiá, Pavlenského formálne nezatkli za zverejnenie tohto videa, ale v súvislosti s jeho údajným vyčíňaním v Paríži počas poslednej silvestrovskej noci, keď sa mal podľa polície dopustiť “zámerného násilia s použitím zbrane”.

Čo sa týka samotného videa, Pavlenskij ho podľa vlastných slov zverejnil preto, lebo podľa neho odhaľuje neúprimnosť francúzskych politikov.

Zverejnenie intímneho videa odsúdili politici naprieč celým francúzskym politickým spektrom.

Súčasná starostka Paríža Anne Hidalgo vyhlásila, že súkromie treba rešpektovať, bez ohľadu na to, či ide o politika, alebo kohokoľvek iného.

Ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon označil zverejnenie videa za “strašné”, líderka nacionalistického Národného zhromaždenia Marine Le Penová zas vyhlásila, že Griveaux sa po jeho zverejnení nemal vzdať súboja o post parížskeho starostu.

Kontroverzný ruský umelec Pavlenskij sa stal známym okrem iného tým, že v roku 2015 podpálil vstupné dvere do moskovskej centrály ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), za čo si odsedel v ruskom väzení šesť mesiacov.

Na protest proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina si v minulosti okrem iného tiež zošil pery či pribil sa nahý o zem na moskovskom Červenom námestí.

Do Francúzska ušiel po tom, ako ho ruské orgány začiatkom roka 2017 obvinili zo znásilnenia. Umelec popiera, že by sa takéhoto činu dopustil.

Ako však vidno, ani vo Francúzsku nie je núdza o bizarné udalosti viažuce sa k Pavlenskému. Zverejnenie videa, na ktorom súloží francúzsky politik, pritom nie je zďaleka prvou takouto udalosťou.

V októbri 2017 napríklad Pavlenskij podpálil pobočku francúzskej centrálnej banky Banque de France v Paríži, čím chcel podľa vlastných slov protestovať proti “diktatúre bankárov”.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Rakvy s obeťami COVID-19 vo Švédsku by mali byť označené

Pohrebníctva vo Švédsku sa dohodli, že rakvy s obeťami ochorenia COVID-19 by mali byť označené špeciálnym symbolom, aby ich neotvárali. Panujú medzi nimi obavy, že takýto zosnulý môže byť stále nákazlivý. Oznámilo to združenie švédskych pohrebných ústavov, ktoré..