Po voľbách nezostane kameň na kameni. Podáte si na víťaza?

Robert Fico a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Aj keď do volieb zostáva ešte niekoľko mesiacov, už dnes možno tvrdiť, že súčasné pohyby na straníckej scéne prekopú politickú mapu od základov. Relatívnu stabilitu datovanú približne do nástupu progresívcov strieda stav, pri ktorom budete mať pocit, že sa po 29. februári 2020 pozeráte na povolebné grafy z iného štátu.

Smer spieva svoju labutiu pieseň

Hoci sú najnovšie informácie o pravdepodobnom odchode premiéra Petra Pellegriniho zo strany nepotvrdené, viacerí ho vnímame ako logický a nevyhnutný výsledok pnutia medzi ním a starým vedením. Prirátajte k tomu konflikt Ficovho ega s Kálavskou ohľadne stratifikácie nemocníc či zotrvačnosť pri poklese voličov a zistíte, že na Súmračnej budú nakoniec radi aj za dvojciferný výsledok.

Progresívci to majú len vo svojich rukách

Jedna z charakteristík našej najliberálnejšej strany je to, že pri súčasnej spoločenskej atmosfére presahujúcej aj hranice krajiny a absencii vážnejšieho súpera na domácom ihrisku, majú moc ovplyvniť svoj prípadný úspech či neúspech len oni sami. To, že Trubanove aféry stranou nezamávali ešte neznamená, že majú vyhrané a neobjaví sa v ich radoch nový hriešnik. Na druhej strane, môžu aj mierne porásť.

ĽSNS nemusí robiť nič

Marian Kotleba pokračuje vo svojej dlhodobej stratégii efektívneho ničnerobenia a pozorujúc spoza bučka ťaží z preskupovania síl a hádok aj medzi tými, pri ktorých by to už beztak znechutený volič nečakal. Resumé pre neho môže byť aj výsledok oscilujúci okolo úrovne 13-15%. Ale tu už narazí na vlastné limity.

Sulíkovi dochádza šťava

Hoci sa v poslednom prieskume liberáli umiestnili na peknom štvrtom mieste so ziskom takmer 8%, potreba reštartu jeho strany je zrejmá. Inak príde o časť svojho elektorátu, ktorý si myslí to isté, ale vkladá mu do rúk dôveru z úcty k starým časom a hanbí sa mu to naznačiť.

Kresťanským demokratom neuškodilo ani nekresťanské správanie

Pri Alojzovi Hlinovi je na mieste priznať si, že správaniu slovenských voličov (či zatiaľ iba respondentov v anketách), nie tak celkom rozumieme. Vlastne, nerozumieme mu vôbec. Pokiaľ KDH poľavilo v hodnotových otázkach, ktoré sú pre tunajších veriacich alfou a omegou každodenného bytia, čo presne ich pri strane naďalej drží? Aha, už vieme, tie možno dokončené diaľnice…

SNS

Hoci sa národniari držia 2% nad potrebným kvórom, práve oni sú v rebríčku tou stranou, pri ktorej začíname nesmelo hovoriť o riziku vytlačenia mimo parlament. „Smrteľne“ by ich mohol ohroziť Štefan Harabin, jeho potenciálna strana je však stále v nedohľadne. Naopak, lepší výsledok by mohli priniesť nové tváre v strane. Nájsť ich už je úlohou predsedu parlamentu Andreja Danka.

Sme Rodina

Aj u konzervatívcov je na mieste priznať si, že Boris Kollár a jeho družina brány Národnej rady prerazili z veľkej časti vezúc sa na vlne utečeneckej krízy. Nie je to problémom samé o sebe. V podstate ich zvolenie reflektovalo vtedajšiu situáciu, teraz by im to však vyjsť nemuselo. Vo vlastnom záujme preto kollárovci už dlho presadzujú stratégiu prosociálnych politík. Budúce voľby ukážu, či úspešne.

Matovič

Najlepšie časy má OĽaNO už dávno za sebou a návrat do nich je nereálny. V tomto smere je rodák z Trnavy rukojemníkom vonkajšej situácie, ale aj vlastných predstáv o vedení politiky. Úprimný boj proti korupcii poteší a jeho kopance na všetky strany sú dobrým námetom na vtipy, ale tu sa hrá na niečo iné. Pokiaľ Matovič nepristúpi k nevyhnutnej obrode svojho hnutia, môžeme ho v pozícii poslanca vidieť naposledy.

Za ľudí

Hoci na svojom Facebooku „kiskovci“ s veľkou pompou ďakujú za dôveru pretavenú do 5,5% preferencii, ťažko uveriť tomu, že človeku, ktorý v prezidentských voľbách zinkasoval 1,307,065 hlasov, tento dlhodobý výtlak stačí. Strana môže pohorieť na výbere „béčkových“ politikov, fádnom centrizme ale aj na tom, že sa jej lídrovi nedarí skryť osobnú nenávisť voči Ficovi, od ktorého by rád „prevzal moc“ aj za cenu „revolúcie v uliciach.“ Nakoniec pravdepodobne exprezidentovi nezostane iná možnosť, ako sa stať minoritným akcionárom v koalícii s PS/Spolu.

Maďari sú odkázaní na spájanie, akurát k tomu nemusia pristúpiť

Protagonisti SMK a Mostu spolu s dvomi mikrostranami svoju situáciu vyhodnotili správne a zasadli k rokovaciemu stolu. Akurát, že to je zatiaľ všetko. V ceste im stojí osobná nevraživosť a pokiaľ ju aj prekonajú a vstúpia do predvolebného zápasu ako koalícia, preskočenie potrebnej hranice 7% pre nich nemusí byť samozrejmosťou, i keď je vysoko pravdepodobné.

Má Drucker tromfy v rukáve?

Hoci nová strana bývalého ministra zdravotníctva vyvoláva skôr úsmevné reakcie, prognóza sa stáva lepšou akonáhle si uvedomíme, že by sa k nej mohol pridať premiér Pellegrini či rektorka Akadémie Policajného zboru Kurilovská, o ktorých sa ako o možných posilách špekuluje najviac.

Tak ako, podáte si?

Pokiaľ máte pocit, že sa v tomto guláši dokážete dostatočne dobre zorientovať a vyskladať budúcu koalíciu, navštívte najbližšiu stávkovú kanceláriu. Môžu z vás byť milionári. V opačnom prípade radšej investujte 2€ do dobrej kávy a pri uchlipkávaní sa môžete smiať popod fúz pri predstave, aká zábava nás po voľbách čaká.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..