Ceny benzínov by mali na slovenských čerpacích staniciach stagnovať, predpokladá analytička

Tankovacie pištole - ilustračný obrázok (Zdroj: pixabay.com)

Ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach by mali po viactýždňovom znižovaní tentokrát stagnovať. Predpokladá to analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Tento týždeň sa ceny čierneho zlata zotavili z predchádzajúcich poklesov a rástli. Ropa Brent sa dostala opäť nad 57-dolárovú hranicu. Neistota na ropnom trhu týkajúca sa šírenia koronavírusu však naďalej pretrváva. Preto predpokladáme, že ceny benzínu na čerpacích staniciach budú v nasledujúcom týždni viac – menej stagnovať,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Ceny 95-oktánového benzínu sa na našich pumpách v šiestom tohtoročnom týždni oproti piatemu týždňu výrazne znížili, a to o 1,7 %. Klesli tak z úrovne 1,313 eura za liter na úroveň 1,291 eur za liter. “Cena benzínu ale klesá postupne už od začiatku tohto roka,“ doplnila Glasová. Cena 98-oktánového benzínu sa v sledovanom týždni nachádzala na úrovni 1,464 eura za liter a oproti piatemu týždňu tak klesla až o 2 %. “Výrazné zlacnenie nastalo aj v prípade nafty, a to až o 3,4 %, na úroveň 1,487 eur za liter,“ doplnila Glasová.

V medziročnom porovnaní, teda v porovnaní so šiestym týždňom minulého roka, sme na slovenských čerpacích staniciach tankovali 95-oktánový benzín stále drahšie, a to o 4,4 %. “Majitelia naftových motorov ale už pár centov ušetrili a v medziročnom porovnaní tankovali naftu lacnejšie o 2,2 %,“ povedala Glasová.

Ceny na ropnom trhu počas šiesteho tohtoročného týždňa klesali a ropa Brent sa dostala až k hranici 54 amerických dolárov za barel. Trhy ovládali podľa analytičky hlavne obavy z možného šírenia koronavírusu v Ázii, čo tlačí ceny ropy nadol. “To by totiž mohlo znížiť dopyt po rope v dôsledku toho, že by sa obmedzilo cestovanie do ázijských krajín,“ doplnila analytička Glasová. Utrpieť by mohol podľa nej aj medzinárodný obchod, keďže by mohol klesnúť dopyt po výrobkoch z Číny či ďalších ázijských krajín. “A v neposlednom rade by tieto faktory viedli k spomaleniu čínskej ekonomiky. Okrem toho, trhy zostali sklamané aj z rozhodnutia technickej komisie OPEC+, ktorá nenavrhla predlženie ťažobných limitov,“ uzavrela Glasová.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...