Pre zvýšenú chorobnosť zatvorili v Prešovskom kraji takmer sto škôl

Prešov (Zdroj: SITA)

Takmer sto škôl ostalo v minulom týždni v Prešovskom kraji zatvorených z dôvodu vysokej chorobnosti. A to aj napriek tomu, že v porovnaní s minulým týždňom došlo v počte ochorení k miernemu poklesu. Naďalej však platia zákazy návštev v troch nemocniciach.

Ako na svojej webovej stránke informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove, z dôvodu zvýšenej chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) bol cez týždeň prerušený výchovno-vzdelávací proces v 99 kolektívnych zariadeniach, z toho bolo 35 materských, 52 základných a 12 stredných škôl. Najviac chorých detí a študentov evidovali v okresoch Bardejov a Vranov nad Topľou, kde zhodne zatvorili 22 škôl.

V okrese Stará Ľubovňa ich bolo 18. Na ôsmich školách sa nevyučovalo v okresoch Prešov a Humenné, o jednu školu menej zavreli v okrese Sabinov. V okresoch Svidník a Medzilaborce mali neplánované voľno na štyroch školách, v okrese Kežmarok na troch. Po jednej škole zavreli aj v okresoch Levoča, Snina a Stropkov.

V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom bol pritom počet pacientov nižší. Hlásených ale bolo stále 12 213 prípadov ARO s celkovou chorobnosťou vyše 2 720 prípadov na 100 000 obyvateľov. Počet klesol ani nie o sto pacientov, keď v predchádzajúcom týždni zaznamenali lekári 13 187 ochorení, čo predstavuje chorobnosť 2 884 prípadov na 100 000 obyvateľov. Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení hlásili lekári 1 867 chrípok a chrípke podobných ochorení (CHPO), čo je oproti minulotýždňovým 2 231 prípadom pokles o 364 pacientov. Najviac chorých bolo medzi deťmi do päť rokov. Z celkového počtu 484 hlásených komplikácií boli najviac hlásené sinusitídy, ktorých bolo 363.

V súvislosti so zvýšeným výskytom prípadov chrípky a CHPO boli postupne už na prelome januára a februára vydané zákazy návštev v Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, na lôžkových oddeleniach Ľubovnianskej nemocnice v Starej Ľubovni a tiež na všetkých oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. Tieto zákazy naďalej trvajú. V okrese Bardejov bolo vydané aj odporúčanie na zákaz návštev všetkým desiatim sociálnym zariadeniam.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...