Fico je na najlepšej ceste, aby skončil ako Mečiar

Robert Fico (Zdroj: SITA)

Preferencie Smeru sa síce momentálne stabilizovali, no dlhodobý trend ukazuje zápornú krivku. Dôvodov je viacero. Prepojenia na ľudí ako Ladislav Bašternák alebo Marian Kočner, vojna s médiami, ale aj snaha o vnútornú reformu, ktorá spustila zápas o mocenské pozície v strane. Najnovší odkaz Andrey Kálavskej či špekulácie o odchode Petra Pellegriniho nie sú práve pozitívnymi signálmi voličom Smeru. Tí sú totiž zvyknutí na silnú a stabilnú stranu.

Miesto snahy uhasiť čo najviac vzniknutých konfliktov sa vedenie Smeru vydalo bojovou cestou a vedie vojnu na viacerých frontoch. A to aj napriek starej múdrosti, ktorá hovorí že viezť vojnu na viacerých frontoch je skratka do záhuby.

Okrem úspešne spriateleného Danka, aj to len do konca platnosti koaličnej zmluvy, Fico bojuje na každom kroku. A posledné mesiace sa smerácka komunikácia ponáša skôr na chrlenie žlče na všetko, čo sa mihne v okolí.

Prepojenia a vojna s médiami

Súčasné problémy Smeru sa datujú do začiatku vojny s médiami a tretím sektorom. Robert Fico bol vždy svojský, no mal schopnosť predvídavo riešiť problémy po ceste za mocou. Začať vojnu s médiami aj napriek nadpolovičnej väčšine v parlamente však predvídavé nebolo.

Médiá sa počas samostatnej vlády Smeru zdali ako marginálny problém. Dobu vystihujúca hláška už nebohého Pavla Pašku „vyhraj voľby a môžeš všetko“, zaslepila vedenie Smeru. Tomu vyrástla pod rukami časovaná bomba v podobe médií, ktoré okrem peňazí znepriatelených oligarchov poháňa aj osobná nevraživosť novinárov.

Preto kauzy ako Bašternák a Kočner boli s chuťou spracované a postupne sa stávajú pre stranu osudnými. Kočner komunikoval s Norbertom Bödörom ohľadom známostí na polícii. Spolupráca týchto dvoch podnikateľov je problém pre bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý sa najnovšie stal predmetom sporu Fico-Pelegrini.

Občianska vojna v Smere

Gašpar ako Bödörov švagor momentálne nemá úplne najlepšiu povesť. Tak isto mu nepridala vojna s médiami, ktoré žiadali jeho hlavu dlhodobo. Čo sa im nakoniec aj podarilo. V tejto situácii jeho miesto na kandidátke môže pôsobiť „trochu“ nelogicky.

Je možné, že voličom Smeru nevadí Gašpar. Avšak, súčasná situácia si skôr žiada signály stability, nie experimenty rozbíjajúce už aj tak naštrbenú súdržnosť smerákov.

Preto vzdor ministerky vnútra, premiéra, či dokonca ministerky zdravotníctva, je momentálne to posledné čo Fico potrebuje.

Reforma sa odkladá

O reforme, či reflexii, ak chcete, sa v Smere hovorí po každých voľbách. Dlhodobo boli výsledky Smeru prezentované ako úspechy. No táto mantra prestala byť dávno účinným obranným mechanizmom voči analýzam vidiacim zlyhania najsilnejšej strany. Prezidentské voľby pre Smer skončili totálnym fiaskom, rovnako ako eurovoľby aj komunálne voľby.

Smer každý raz hovoril o nutnosti reformy, no miesto toho prichádzali len maličké záplaty a snaha uzmieriť voliča sociálnymi balíčkami. Namiesto populistických opatrení a donášania špiny na každého, kto sa ozve, sa už dlho žiadajú omnoho radikálnejšie zmeny.

Podľa všetkého ich však ani tentoraz očakávať nemôžeme. A už niekoľko rokov vyslovované proroctvo „Fico skončí ako Mečiar“ sa preto možno čoskoro naplní.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

PS/Spolu je ohrozením liberálnej demokracie. A nie je to vtip

KOMENTÁR Slovensko stojí na križovatke dejín, z ktorej môže vzísť ako súčasť novej vlády aj koalícia strán, ktorá popiera mnohé z ťažko vybojovaných slobôd – PS/Spolu. Hoci sa môže laickému pozorovateľovi javiť ako vrcholový produkt liberálnej demokracie, v skutočnosti pre ňu..