Haščák pomáhal Kočnerovi svojimi médiami, vyplýva z ich vzájomnej komunikácie

Marian Kočner a Jaroslav Haščák (Zdroj: SITA)

Čo obsahovali správy obvineného Mariana Kočnera s oligarchom Jaroslavom Haščákom? Portál Aktuality priniesol najzaujímavejšie časti z ich komunikácie. Haščák mal pre Kočnera zastaviť vydanie fotografie v denníku Plus jeden deň, ktoré patrí do portfólia Penty. V inej správe zase nazýva Kočnera kamarátom, ktorému svojimi médiami viackrát vyšiel v ústrety.

Správy získané v rámci projektu Kočnerova knižnica podávajú nový obraz na vzťah šéfa Penty Jaroslava Haščáka a trestne stíhaného Mariana Kočnera. Portál Akutality získal tieto informácie z textových správ a z komunikácie cez aplikáciu WhatsApp.

Komunikácia prebiehala medzi rokmi 2014 až 2018 a zahŕňa okrem slávnej správy o „odje*aní ču*áka“ aj konverzácie o súkromnom živote, politike či médiách. Kočner Haščákovi posielal napríklad aj vtipy.

Interné informácie

Podľa týchto správ mal mať Kočner interné informácie z denníka Plus jeden deň a týždenníka Plus 7 dní, ktoré Penta vlastní od roku 2014. Haščák mal napríklad poslať Kočnerovi stanovisko týždenníka Plus 7 dní z októbra 2016 skôr ako bolo vydané.

Kočner v ňom chcel robiť dokonca nejaké obsahové zmeny, tie však nakoniec neboli spravené a publikované bolo pôvodné stanovisko. Išlo o zastanie sa vtedajšej reportérky Martiny Ruttkayovej, ktorá komunikovala s Kočnerom.

V roku 2017 Haščák hasil Kočnerov problém potom, ako ho reportér z Plus jeden deň odfotil. Malo ísť o neskôr medializovanú fotografiu, v ktorej je odfotený Kočner pri luxusnom aute značky Bentley a na sedadle spolujazdca ráta kopu 500-euroviek.

Haščákov zásah

Hačšák vtedy vydanie fotografie zatrhol a varoval Kočnera preposlaným stanoviskom vedenia redakcie, že toto sa nedá robiť na dennej báze. Kočner mu kajúcne odpovedá, že si už musí dávať pozor. „Ďakujem. Viac sa to nestane. Ku*va musím už dávať väčší pozor. Večer som niečo vyplácal…“ písal Kočner.

Fotografia nakoniec vyšla až o dva roky neskôr v týždenníku Plus jeden deň. Šéfredaktorka Ivana Mandáková vtedy poprela, žeby za nevydaním fotografie bol nejaký zásah Penty. „Čo viem ale absolútne vylúčiť je akýkoľvek zásah zo strany predstaviteľov Penty alebo vedenia vydavateľstva do našej práce,“ píše vo vyhlásení.

Kamaráti

To, že mal Kočner dôverné informácie z vnútra penťáckych médií potvrdil aj hovorca Penta Martin Danko. Uviedol však, že ich mal vďaka tomu, pretože komunikoval s mnohými novinármi a sám bol pre nich informačným zdrojom. Žeby mal však Kočner vplyv na chod médií Haščák odmieta.

„Podstatné nie sú slová zachytené v nejakej privátnej komunikácii, ale skutky. Je dokázateľným faktom, že médiá NMH uverejnili len v rokoch 2016 – 2018 viac ako 200 článkov o Marianovi Kočnerovi vrátane silne negatívnych,“ odkázal Haščák cez hovorcu.

Hačšák však vo svojich správach nazýva Kočnera kamarátom, pričom mu pripomína, že ho viackrát vo svojich médiách podržal. „Velakrat som ti s mojimi mediami vysiel v ustrety. Neratal som to, ale mozem to pre pamäť zratat. O niektorych pripadoch som ti ani nehovoril,“ písal Haščák Kočnerovi.

„Zajtra idem v tej jeho veci na výsluch. Mám teda otočiť o 180 stupňov. Alebo teda povedz ako mám ďalej postupovať aby som teda niečo nedoj*bal,“ písal Kočner. Od Haščáka žiadal, aby mu dal ‚noty‘. Haščák mu odpovedal, aby vypovedal tak, ako by to spravil aj normálne.

Mohlo ísť potenciálne o trestné oznámenie Pavla Forischa na firmy vlastnené Pentou alebo o trestné oznámenie Mariana Kočnera a Privatbanky kvôli únikom informácií zo spisov. Súvislosť tejto konverzácie s kauzou Mecom, o ktorej písal aj zavraždený Ján Kuciak, hovorca Penty odmietol.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...