Kotlebov spojenec z KDŽP vlastní firmy s exsiskárom, ktorý mal mať styky v podsvetí

Tomáš Taraba (Zdroj: NRSR online)

AKTUALIZOVANÉ Miliónové dlžoby, firmy bez tržieb a obchodný partner, ktorý mal blízko k mafii. To je len zlomok toho, čo má za sebou predseda strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP) Tomáš Taraba. Šéf KDŽP figuruje v desiatke firiem a jeho spoločníkom v nich je bývalý pracovník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Košč, ktorý sa údajne stretával s bossom mafiánskej skupiny sýkorovcov Róbertom Lališom, alias Kýblom. Do volieb ide Taraba na kandidátke ĽSNS Mariana Kotlebu.

Súčasný líder strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita Tomáš Taraba je ekonóm, ktorý bol poradcom Jána Figeľa v dobe, keď ešte predsedal KDH. Predtým bol šéfom pre strategické projekty štátnej agentúry pre podporu zahraničných investícií SARIO a neskôr mal ako ekonomický poradca vtedajšieho predsedu KDH na starosti stranícke financie.  

Meno Taraba sa v médiách začalo viac skloňovať len nedávno. ĽSNS, Národná koalícia, KDŽP, Priama Demokracia a Doma dobre totiž v novembri podpísali memorandum o spolupráci národných a kresťanských politických strán do budúcoročných parlamentných volieb. To vyústilo v spoločnú kandidátku ĽSNS, na ktorej sa nachádzajú aj členovia KDŽP vrátane jej predsedu Tarabu.

Priestor pre rozhovor s Tomášom Tarabom poskytol aj náš Denník S. Následne sme však boli upozornení na nižšie uvedené skutočnosti. Totiž, Taraba sa v médiách prvýkrát neobjavil v súvislosti s politikou.

Záujem pred pár rokmi vzbudili jeho podnikateľské aktivity. Jedna z firiem, v ktorej predseda KDŽP a člen kandidátky ĽSNS figuroval, zostala dlžná nemalé sumy vydavateľom kníh po celom Slovensku aj v Českej republike.

Miliónové dlhy a mafiánske praktiky

Spoločnosť Belimex patrila medzi päť najväčších distribútorov kníh na Slovensku, ale po výmene majiteľa sa dostala do vážneho sporu s vydavateľmi, ktorým neuhradila faktúry v súhrnnej hodnote viac ako 1,5 milióna eur, a podľa vyjadrenia Združenia vydavateľov a kníhkupcov zadržiavala knihy za ďalších 5 miliónov.

V roku 2011 zmenila distribučná spoločnosť Belimex názov na TK Belimex a.s., keď do nej ako investor vstúpila firma TK Groupe, ktorej predstavenstvo tvoria podľa obchodného registra len dvaja ľudia – Tomáš Taraba a Peter Košč. Obaja muži pritom figurujú spoločne v približne desiatke spoločností, z ktorých viaceré vykazujú len veľmi malé alebo vôbec žiadne obraty.

O údajne „mafiánskych praktikách“ firmy TK Belimex hovoril pred pár rokmi v súvislosti s jej enormnými dlhmi aj spisovateľ Michal Hvorecký. „Zadržiavala vydavateľom státisíce kníh v skladoch. Dlhovala milióny eur. Pod zámienkou reštrukturalizácie sa tam diala zlodejina. Blokovali sa výtlačky a TK Belimex ich nemienili vrátiť. Takže sa nemohli ponúknuť cez inú distribúciu. Knihy sa používali takmer ako výkupné. Keď ich vydavateľ konečne dostal naspäť, boli často zničené, dotrhané, väčšina z nich už stratila hodnotu. Väčšina zodpovedných fungovala v kšeftoch s firmami v likvidácii,“ opísal spisovateľ praktiky firmy TK Belimex v rozhovore pre denník SME.

Neplatenie vydavateľom na Slovensku podľa Hvoreckého zosilnelo práve v časoch, keď distribučná spoločnosť TK Belimex išla do krachu.

Jeden rok miliónové tržby a druhý firma v konkurze

V máji 2013 TK Belimex zmenila názov na TLP media plus a.s. Došlo k výmene predstavenstva aj dozornej rady. Už vo firme nefiguroval Taraba ani Košč a šéfom predstavenstva sa stal istý Martin Neštrák. Jeho meno bolo už vtedy uvedené v obchodnom registri pri viacerých firmách, ktoré boli v likvidácii a veritelia sa preto začali obávať, že prišiel firmu iba zlikvidovať.

Napriek Neštrákovým tvrdeniam o tom, že chce firmu dlhodobo udržať, sa spoločnosť TLP Media plus (bývalý TK Belimex) dostala už v auguste 2013 do konkurzu. Ešte rok predtým, keď vo firme boli Košč a Taraba, mala pritom podľa údajov finančného úradu tržby viac ako 3,8 milióna eur. Slovenské vydavateľstvá združené v Zväze vydavateľov a kníhkupcov uviedli, že „konanie majiteľov smerovalo k vyvedeniu majetku z firmy“. TLP media plus bola zo Zväzu vylúčená.

Podľa vydavateľov je neštandardné, že je distribučná spoločnosť dlžná predajniam kníh, pretože obvykle to býva presne naopak. Vydavatelia sa obávali, že sieť platila svoje záväzky voči iným firmám ich knihami, alebo za ne utŕženými peniazmi a napokon skončila v konkurze.

Firma TK Belimex nielenže nesplatila vydavateľom záväzky a nevrátila im knihy, ale podľa vydavateľa Alberta Marenčina ich ešte v septembri toho roku predávala vlastnej sieti predajní TK Libri. Aj v tomto prípade ide o firmu Tarabu a Košča, ktorí sa jej v roku 2013 zbavili potom, keď TK Belimex dostala povolenie na reštrukturalizačné opatrenia a išla do konkurzu.

O Tarabových podnikateľských aktivitách z tohto obdobia píše vo svojej knihe „Banda zlodejov“ aj poslanec NR SR Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý pripomína, že ešte predtým ako sa TK Belimex dostal po zmene vedenia do konkurzu, stihlo ešte staré vedenie firmy podať návrh na konkurz siete kníhkupectiev Panta Rhei. „A tým ju dohodila J&T, ktorá ju z konkurzu vykúpila,“ píše Krajniak.

Tarabu označuje v knihe Krajniak za pravú ruku Jána Figeľa a naznačuje, že niekdajší predseda KDH dobre vedel, prečo si k sebe tohto ekonóma do strany berie.

Tarabov kamoš Košč a Gorila

Podľa spisu Gorila bol Tarabov spoločník Peter Košč počas prvej vlády Roberta Fica akýmsi neoficiálnym poradcom vtedajšieho riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Jozefa Magalu, ktorý neskôr začal šéfovať Národnému bezpečnostnému úradu.

Po nástupe Jozefa Magalu do funkcie riaditeľa SIS došlo k odvolaniu väčšiny funkcionárov sekcie vnútorného spravodajstva, personálnej sekcie, analytickej sekcie. V priebehu roka došlo k personálnym výmenám aj vo vedení technickej sekcie a inšpekcie riaditeľa SIS.

V spise sa uvádza, že po nástupe Jozefa Magalu do funkcie začal personálne pohovory s príslušníkmi služby vykonávať Peter Košč, napriek tomu, že v tej dobe nebol príslušníkom SIS. Vystupoval pritom ako poradca riaditeľa SIS Jozefa Magalu a riaditeľom personálnej sekcie SIS sa stal jeho brat Pavol Košč, ktorý dovtedy pôsobil v skupine firiem DAST Holding a.s., kde v dozornej rade sedí aj Tomáš Taraba.

Styky s mafiou?

Navyše, mal to byť práve Peter Košč, kto bývalému bossovi bratislavského gangu sýkorovcov Robertovi Lališovi, alias Kýblovi, prezradil, že sa ho polícia chystá zatknúť a Lališ sa potom pomerne úspešne a dlho schovával v zahraničí.

Súvisiaci článok:

Kresťanom z kandidátky ĽSNS „hriešna žena“ od kotlebovcov neprekáža. Hlina: Toto je tá tradičná rodina?

Podľa bývalého siskára Petra Tótha, ktorý mal pre Mariána Kočnera sledovať zavraždeného novinára Jána Kuciaka a je svedkom v procese, sa Košč s Kýblom stretával pomerne často, pretože mal ako príslušník SIS oficiálne na starosti jeho spravodajské rozpracovanie, ale podľa Tótha mal mafiánskemu bossovi namiesto toho za finančnú odmenu zabezpečovať ochranu pred políciou.

Košč svojho času podnikal vo firme aj s Marekom Trajterom, ktorý si mal u šéfa sýkorovcov Lališa objednať vraždu Romana Deáka. Toho zastrelili v októbri 1999 a v roku 2015 súd rozhodol, že skutok je v Trajterovom prípade premlčaný. V procese dokazovania údajne žiadny dôkaz nepotvrdil, že obžalovaný si vraždu objednal s úmyslom získať majetkový prospech. Keď Košč zistil, že Trajter je namočený v objednávke vraždy, tak zo spoločnej firmy TK Estate s.r.o. odišiel.

Líder KDŽP Tomáš Taraba dnes figuruje spolu s Petrom Koščom aj v spoločnosti DAST Security, s.r.o., v ktorej sú obaja konečný užívatelia výhod. Konateľom firmy DAST Security bol do roku 2008 spomínaný Koščov brat Pavel. Peter Košč do firmy vstúpil ako spoločník prostredníctvom akciovky DAST Holding a.s., kde v dozornej rade sedí práve Taraba.

Taraba: Píšete na objednávku

Denník S v tejto veci oslovil aj pána Tarabu a ten nás poprosil o uverejnenie jeho odpovede v plnom znení. V nej tvrdí, že náš denník je propagandistický plátok SNS a že píšeme na objednávku.

Odpoveď Tomáša Tarabu znie nasledovne: „Dobrý deň. Keďže keď sme rokovali s pánom Dankom o možnej spolupráci a keď posielal za nami podnikateľské štruktúry okolo pána Kvietika, konkrétne pána Gajana, ktoré nám kládli podmienky na spoluprácu, ktoré sme odmietli ako napríklad, že si máme pýtať Pozemkový fond pretože oni na ňom pôsobia a majú o neho záujem.

V tom čase sa vyjadril, že Denník S je propagačný plátok SNS, keď sme videli, že články na objednávku, tak o tom, že cez Vás ma SNS bude chcieť diskreditovať sme mali avízo už dlhodobo. Preto Vás žiadam o uverejnenie celého tohto stanoviska v opačnom prípade ho budem celé publikovať ako inzerciu v médiách. Odpoveď Vám rozdelím do dvoch SMS.

S pánom Koščom a s Trajterom v jednej firme podnikal osobný tajomník pána Danka pán Machala. Ak máte záujem zistiť čokoľvek o pánovi Koščovi môžete sa spýtať jeho. To či je pravda, že má mať vplyv na pána Šafárika ja neviem, nakoľko nie sme dlhé roky v kontakte.

Ja mám informácie od podnikateľov, ktorí za nami od Danka chodili, že cez Denník S má budú osočovať. Keď ste so mnou do ulíc rozhovor niekedy tak všetko som od nich vopred vedel. Takže ja žiadam uviesť moje stanovisko tak ako je, že ste plátok SNS, pretože takto Vás prezentujú.

To, že títo ľudia stoja za Zbiňovským, ktorý Vás dotiahol do Žakoviec a nahrávali ste si tam farára Kuffu bez jeho vedomia, je len čerešnička na torte. Takže preto žiadam toto uviesť. S pánom Koščom nie som v kontakte dlhé roky, neviem čo robí a nerobí, ale nemám žiadne informácie, že by robil čokoľvek nekalé. Vo firmách sme napisaní len preto, že sme sa nedohodli na finančnom vysporiadaní a roky nemám už prístup ani na firemné účty. Z firiem nemám žiaden príjem, mzdu ani dividendy.“

Zároveň Taraba uviedol, že pokiaľ ide o Belimex, firmu predali v momente, keď šli po 20 rokoch uskutočňovať inventúru a nedali im dodacie faktúry. Vraj potom vznikol právny spor a firmu chceli postaviť na nohy. Ako tiež uviedol, kúpili ju s obrovským dlhom.

Vyjadrenie Denníka S

Redakcia sa ostro ohradzuje voči tvrdeniam Tomáša Tarabu o tom, že by písala na objednávku SNS. Strana SNS využila na našom portáli možnosť inzercie, ktorú sme však poskytli všetkým stranám, pričom SNS nie je jediná, ktorá túto možnosť aj využila. Pri tvorbe článku sme vychádzali iba z otvorených zdrojov a informácií, ktoré už boli publikované.

Upozorniť na skutočnosť, že líder údajne kresťanskej strany na kandidátke ĽSNS spoluvlastnil viaceré spoločnosti s bývalým príslušníkom SIS, ktorý sa spomína v spise Gorila, považujeme za vec verejného záujmu. Rovnako by sme postupovali pri ľuďoch z akýchkoľvek politických subjektov.

K dezinformáciám pána Tarabu stačí napísať, že Marián Kuffa dal šéfredaktorovi Denníka S súhlas s nahrávaním jeho vyjadrení a vzájomné stretnutie po zverejnení článku absolvovali aj počas návštevy farára Kuffu v Dunajskej Lužnej. Kňaz nevyjadril žiadny nesúhlas s publikovaným príspevkom a môžu to dosvedčiť ďalší dvaja svedkovia.

Denník S sa pochopiteľne nemôže zaručiť za údajné vyjadrenia osôb, ktoré vo svojej reakcii pán Taraba menuje, predpokladá však, že ich „dôveryhodnosť“ je podobného charakteru ako pri rečiach o údajnom nepovolenom nahrávaní Mariána Kuffu.

Slavia Capital: Nesponzorujeme žiadnu stranu

Denník S po vyjadreniach Tomáša Tarabu oslovil investičnú skupinu Slavia Capital, v ktorej je jeden z majiteľov Martin Kvietik, o ktorom zrejme hovoril Taraba. V zaslanom stanovisku skupina tieto obvinenia odmietla. „Investičná skupina SLAVIA CAPITAL už mnohokrát médiám poskytla oficiálne stanovisko, že ako firma, ani jej akcionári neplánujú sponzorovať žiadnu politickú stranu. Zmieňovaná osoba nikdy nepôsobila v žiadnom z projektov, ani obchodných prípadov realizovaných investičnou skupinou SLAVIA CAPITAL. Z toho vyplýva, že akékoľvek dohadovanie alebo posielanie je v tejto súvislosti nemožné,“ tvrdí Slavia Capital.

Machala: S Koščom a Trajterom nemám žiadne aktivity

S otázkou o spoločných aktivitách s Koščom a Trajterom sa zároveň Denník S obrátil na kandidáta SNS Lukáša Machalu, ktorý rovnako Tarabove tvrdenia odmietol. „Pána Košča nepoznám vôbec. Pána Trajtera poznám ako spolumajiteľa klubu FC Petržalka, ktorý je susedom nášho športového areálu hokejového (ja pôsobím v rámci hokejového klubu Petržalka). Hokejisti a futbalisti nemajú žiadne spoločné aktivity alebo spoločné kontakty. Nič sme spolu nerobili a nič spolu neplánujeme robiť,“ povedal Machala.

Gajan: Neviem, kto je Taraba. Ak v tom bude pokračovať, zvážim právne kroky

Denníku S sa podarilo získať aj vyjadrenie advokáta Jána Gajana. Advokát uviedol, že napriek tomu, že mu meno Tomáš Taraba nič nehovorí, nevylučuje ani to, že sa sa s ním niekedy v minulosti stretol. „Absolútne si ho však nepamätám, neviem, o koho ide, kde pôsobí, či aké sú jeho záujmy. Aj preto ma zarážajú krivé a nepravdivé tvrdenia na moju adresu, ktoré vnímam ako predvolebnú hru p. Tarabu a v prípade, že v tom bude pokračovať, vykonám adekvátne právne kroky na ochranu mojej osoby,” uzavrel.

— Tomáš Pilz/Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...