Po výbuchu rakety v Rusku prestali fungovať detektory radiácie. Nemuselo ísť o náhodu

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Päť mŕtvych, rádioaktívne žiarenie 16 násobne prekračujúce normálne hodnoty a medzinárodné pobúrenie z údajnej snahy vec upratať pod koberec. To všetko priniesol neúspešný test rakety s plochou dráhou letu, ktorej pravdepodobne zlyhal jadrový pohon.

Šéf medzinárodného monitorovacieho systému, ktorý sleduje dodržiavanie zmluvy o zákaze jadrových skúšok Lassina Zerbo uviedol, že Rusko zrejme vyplo dva detektory najbližšie miestu výbuchu.

Raketa vybuchla neďaleko mesta Severodvinsk pri teste z 8. augusta. Ruskí vedci vtedy údajne skúšali nový raketový systém Burevestnik, ktorý NATO označuje ako „SSC-X-9 Skyfall“. Ruská vláda však nepriznala, že išlo o tento druh rakety.

Dva dni po výbuchu, ktorý v Severodvinsku spôsobil obrovský nárast radiácie sa však odmlčali obe najbližšie monitorovacie stanice, ktoré sú súčasťou medzinárodného systému na monitorovanie rádioaktivity v ovzduší. Ten vznikol po prijatí zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových zbraní, od ktorej Spojené štáty pred nedávnom odstúpili. Krátko na to testovala americká armáda rakety s doletom, ktorý tento dokument zakazoval.

Monitorovacie stanice Kirovo a Dubna, ktoré podľa oficiálnych tvrdení Moskvy postihli „komunikačné a sieťové problémy“, sú od miesta výbuchu rakety vzdialené vyše 800 kilometrov. Západní experti, na ktorých názor sa odvoláva agentúra Reuters, tvrdia, že takáto udalosť je prinajmenšom neobvyklá. Pripomínajú pritom katastrofu v Černobyle, ktorú vtedajší Sovietsky zväz tajil takmer dva dni, až kým jadrový mrak nezachytili vo Švédsku a informovali celý svet.

– Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Čínska loď použila laser proti americkému lietadlu

Čínska loď použila laser proti americkému lietadlu

Torpédoborec čínskeho námorníctva použil laser proti americkému hliadkovému lietadlu, ktoré letelo nad Filipínskym morom. Vo štvrtok to po viac ako týždni od incidentu, ktorý sa stal takmer 612 kilometrov západne od ostrova Guam, potvrdilo americké námorníctvo. P oužitie..