Richard Vašečka: Ponúkam politickú skúsenosť a jednoznačnosť v hodnotách

Richard Vašečka (Zdroj: Archív Richard Vašečka)

ROZHOVOR Kandidát Kresťanskej únie Richard Vašečka prezradil, čo si myslí o roztrieštení kresťanských hlasov naprieč kandidátkami. Každá strana má podľa neho svoje „ale“. My v Kresťanskej únii sme sa napriek tomu dokázali dohodnúť a zjednotiť s kresťanskými kandidátmi v OĽaNO, a tak to roztrieštenie zmierniť. V rozhovore povedal aj to, prečo neprijal popredné miesto na spoločnej kandidátke OĽaNO a KÚ.

Pán Vašečka, do parlamentu kandidujete tretíkrát, opäť z konca kandidátky, tentoraz s číslom 141. Čo ponúkate voličom? Prečo by vás mali voliť?

Máte pravdu, na kandidátke OĽaNO ma môžu voliči nájsť už tretíkrát. Dvakrát som kandidoval ako nestraník, teraz kandidujem ako člen strany Kresťanská únia.

Som desiaty od konca a mám číslo 141. To znamená, že poslancom sa stanem, iba keď ma tam ľudia budú chcieť vyslovene mať. A to sa mi páči. Verím na vykazateľnosť a skladanie účtov.

Pôvodne sa v rámci dohody medzi OĽaNO a Kresťanskou úniou uvažovalo pre mňa aj s číslom 14, čo je pri preferenciách OĽaNO zvoliteľné miesto. Ja som však Igorovi Matovičovi hovoril, že ak si môžem vybrať, pokladal by som za férovejšie kandidovať spolu s ostatnými poslancami OĽaNO z konca kandidátky. Som rád, že sme tam s číslami 141, 142, 143 hneď za sebou spolu s Edom Hegerom a Marekom Krajčím, s ktorými sme sa spoločne uchádzali o dôveru voličov aj v roku 2016. Ľudia rozhodnú.

Voličom ponúkam najmä dve veci: solídnu politickú skúsenosť a jednoznačnosť v hodnotách. Témy ochrany života a podpory manželstva a rodiny nie sú pre mňa len politickou agendou, ale prirodzenou súčasťou môjho životného postoja.

Ako teda presadzujete ochranu života a podporu manželstva ako politik?

V prvom rade sa môžeme pozrieť na moje hlasovania. To je situácia, kde poslanec Národnej rady najpriamejšie uplatňuje moc, ktorá mu bola ľuďmi zverená vo voľbách. Bez akýchkoľvek výnimiek som vždy hlasoval za ochranu života a rodiny. Aj mojím hlasom Národná rada zakotvila v Ústave manželstvo muža a ženy. Aj mojím hlasom odmietla Istanbulský dohovor. Hlasoval som za každý jeden zákon zlepšujúci ochranu nenarodených detí, bez ohľadu na to, kto ho predkladal. Život, manželstvo a rodina sú pre mňa absolútny základ práva a spoločnosti.

Ako poslanec som aj sám trikrát predložil návrh zákona na ochranu života, najmä na obmedzenie bezdôvodných umelých potratov, tzv. potratov na žiadosť, ktoré tvoria až 80 % umelých potratov na Slovensku.

Venoval som sa však oveľa širšiemu spektru tém. Dohromady som predložil vyše 140 návrhov zákonov, medzi nimi mnohé zlepšujúce situáciu tehotných matiek či rodín s deťmi. Niektoré z nich prevzala a schválila nakoniec vládna koalícia. Ako napríklad zvýšený daňový bonus na deti, zvýšený rodičovský príspevok, príplatky za nedeľnú prácu či pracovné voľno počas štátnych sviatkov, napríklad Vianoc či Veľkej noci. Venoval som sa aj boju proti hazardu.

Boli ste aj predsedom poslaneckého klubu. V čom spočívala táto práca?

Predseda poslaneckého klubu reprezentuje politickú stranu na rokovaniach s vedením parlamentu. Jeho úloha je obzvlášť dôležitá, keď je strana v opozícii. Nemá totiž žiadne pozície vo vláde, žiadnych ministrov, ale len poslancov v parlamente. Ja som túto skúsenosť zažil v oboch volebných obdobiach. Po týchto voľbách bude v parlamente pravdepodobne veľmi veľa nováčikov a len minimum poslancov, ktorí zažili viac ako jedno volebné obdobie. Andrej Danko, ale aj Richard Sulík, viedli Národnú radu bez predchádzajúcej poslaneckej skúsenosti. A bolo to vidieť.
Preto ponúkam svoju osemročnú skúsenosť s parlamentnou prácou. Bol som aj predsedom jedného z parlamentných výborov. Poznám rokovací poriadok, viem, ako fungujú parlamentné procedúry, viem, ako dohodnúť a presadiť dobré veci. A ako učiteľ to viem naučiť aj svojich nových kolegov.

Ste členom Kresťanskej únie spolu s Annou Záborskou a Branislavom Škripekom. Nakoniec ste sa však rozhodli kandidovať spolu s hnutím OĽaNO. Prečo?

Po veľmi dobrom výsledku Kresťanskej únie v eurovoľbách nás oslovili viaceré politické strany s ponukou na spoločný postup vo voľbách do parlamentu. Pri rokovaniach sme sa rozhodovali na základe niekoľkých princípov: záruka zachovania kresťanských hodnôt, alternatíva k súčasnej vláde, partnerský prístup a minimalizovanie rizika prepadu kresťanských hlasov. A tieto veci sa nám podarilo najlepšie zosúladiť pri rokovaniach s OĽaNO. Oslovilo nás aj KDH a my sme zo zodpovednosti a z úcty ku kresťanským voličom s nimi rokovali a mali ochotu sa dohodnúť. Bohužiaľ, prístup predsedu KDH bol pre nás neakceptovateľný, až sa mi zdalo, že ide v skutočnosti iba o kamufláž a získanie alibi „veď my sme rokovali“. Nevideli sme žiadnu reálnu snahu sa dohodnúť. My sme napriek tomu na spoluprácu s KDH nezanevreli a aj po uzavretí dohody o spoločnom postupe vo voľbách s OĽaNO sme sa s KDH snažili dohodnúť. Bohužiaľ, neúspešne. Bude v tom ale pokračovať aj po voľbách.

Čo vás presvedčilo pre spojenie sa vo voľbách s OĽaNO?

Veľmi dôležitou bola pre nás otázka hodnôt a s veľkým uznaním sme kvitovali podmienky, ktoré si OĽaNO dalo pre vstup do budúcej vlády: nie registrovaným partnerstvám, nie adopciám detí pármi rovnakého pohlavia, nie uvoľňovaniu protidrogovej politiky, nie rušeniu sociálnych výhod, nie tolerovaniu nelegálnej migrácie. Súčasťou našej dohody je aj odmietnutie Istanbulského dohovoru a zlepšovanie ochrany nenarodených detí a podpora rodiny.

Odmietnutie vlády so Smerom, SNS a ĽSNS bolo v prípade OĽaNO samozrejmosťou, o tom asi nikto nepochybuje. Zároveň vidíme, že na rozdiel od iných strán sa nemusíme obávať prepadnutia kresťanských hlasov, pretože OĽaNO má rastúce preferencie. A poviem úprimne, presvedčil nás aj partnerský a úctivý prístup ku Kresťanskej únii, ktorá má garantovanú svoju autonómiu v politickom pôsobení i témach.

Kresťania sú v mnohých stranách. Nepovažujete to za trieštenie kresťanských hlasov?

V Nemecku sú „kresťania“ jednotní a majú silnú CDU. Akurát, že tá už nemá s kresťanskou politikou nič spoločného.

Na Slovensku sú momentálne ľudia, ktorí chcú chrániť a presadzovať kresťanské hodnoty, vo viacerých stranách. Každá z nich má svoje „ale“. My v Kresťanskej únii sme sa napriek tomu dokázali dohodnúť a zjednotiť s kresťanskými kandidátmi v OĽaNO, a tak to roztrieštenie zmierniť. Opakovane sme ponúkali takúto možnosť aj KDH. Vždy nás však pyšne odmietli.

Z pohľadu dnešných preferencií mohla byť koalícia OĽANO-KDH-Kresťanská únia absolútnym víťazom parlamentných volieb a tvrdiť muziku pri zostavovaní vlády. OĽaNO je podľa prieskumov prvé z opozície, ale KDH stále hrozí, že sa nedostane do parlamentu a hlasy jeho voličov prepadnú, tak ako v roku 2016.

Vyzerá teda nádejne, že po voľbách budete súčasťou novej vlády. Ste na to pripravení? Čo chcete dosiahnuť?

V týchto voľbách kandidujeme ako skupina kresťanských kandidátov za OĽaNO a Kresťanskú úniu. Na jej čele je dvojica skúsených kandidátov z Kresťanskej únie, Anna Záborská a ja, a dvojica kresťanských odborníkov za OĽaNO, Eduard Heger a Marek Krajčí. O Anne Záborskej toho asi netreba veľa písať. Je povolaním lekárka, má bohaté skúsenosti zo slovenskej i európskej politiky. Ja som povolaním stredoškolský učiteľ a ako sme hovorili, ponúkam skúsenosť v parlamentnej práci a jasný postoj v hodnotách života, manželstva a rodiny. Eduard Heger je tieňovým ministrom financií a Marek Krajčí tieňovým ministrom zdravotníctva. Spolu s ďalšími kandidátmi za OĽaNO a Kresťanskú úniu vieme ponúknuť skúsených politikov a odborníkov, ktorí hneď od prvého dňa budú vedieť, čo a ako.

Čo chceme dosiahnuť? Spravodlivo a dobre spravovanú krajinu. Zachovanie hodnôt. Podporu manželstiev a rodín s deťmi, čo dnes našťastie už chápu takmer všetky politické strany, takže vidím veľkú nádej, že sa nám podarí naštartovať veľmi konkrétnu a praktickú prorodinnú politiku, tak ako to vidíme napríklad v Poľsku alebo Maďarsku. Aj s výsledkami.

V tomto sme transparentní, takto to robíme už roky. Sme overení ľudia s jasnými hodnotami.

— Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...