Vitajte v nukleárnej anarchii

Vladimir Putin a Donald Trump

KOMENTÁR        USA vyskúšali prvú raketu stredného doletu od vypovedania Zmluvy o raketách stredného a krátkeho doletu (INF). Táto zmluva zaväzovala Sovietsky zväz a Spojené štáty k obmedzeniam tohto typu arzenálu, primárne na Európskom kontinente. Pre Európu to sú zlé správy.

Európsky konflikt vedený raketami stredného doletu by  znamenal katastrofu. Strely stredného a krátkeho doletu sú totiž ťažko detekovateľné pre krátku dráhu letu a relatívne nízku vzletovú výškú.

              Mnohí zahraniční komentátori svet po vypovedaní zmluvy INF označujú za nukleárnu anarchiu. Iní ho zase prirovnávajú k ranným štádiám studenej vojny. Vtedy tak Sovieti, ani Američania nemali záujem o odzbrojovanie, či reguláciu nebezpečných arzenálov. Avšak, je situácia naozaj taká nebezpečná ako ju prezentujú médiá?

Kto skôr porušil zmluvu?

              Zmluva zahŕňajúca USA a Rusko, ako pohrobka Sovietskeho zväzu bola vypovedaná z dôvodu údajného vývoja tohto typu arzenálu Ruskou federáciou. Na strane druhej Rusi tvrdia, že Spojené štáty túto zmluvu porušujú už od začiatku 21. storočia. Američania vtedy vypovedali zmluvu o protiraketových systémoch.

              Tieto systémy fungujú na princípe zostrelenia jednej rakety raketou inou a ich doletom väčšinou ide o rakety stredného a krátkeho doletu. Preto inštalácia systémov americkej protiraketovej obrany v Európe bola podľa Rusov v rozpore so zmluvou INF.

              Je pravdepodobné, že daná zmluva bola porušovaná obomi mocnosťami. Inými slovami, nebola funkčná. Samotná zmluva tiež nezahŕňala nové mocnosti ako Čínu a Indiu. Preto vypovedanie zmluvy z Trumpovej strany bol hlavne politický kalkul. Ten zahŕňal posilnenie pozície sily, či uspokojenie protiruských nálad v americkom establišmente.

Zároveň rozpad zmluvného rámca bezpečnostnej architektúry postavilo Európu do nepríjemnej situácie. Tá má momentálne na výber buď platiť viac na obranu (ako žiadal Trump), alebo byť vydaná napospas americko-ruským zápasom v zbrojení.

Znamená anarchia armagedon?

Rozpad systému odzbrojovacích zmlúv z čias Studenej vojny sa podobá na anarchiu. Anarchia však neznamená armagedon. V medzinárodných vzťahoch totiž anarchia znamená absenciu najvyššej moci, ktorá môže diktovať pravidlá ostatným. Preto môžeme povedať, že anarchia je zatiaľ permanentným stavom v doterajšej dochovanej histórii medzinárodných vzťahov až na výnimky kedy jeden štát dominuje všetkým-hegemóniu.

Ddoterajšie fungovanie dohodnutých odzbrojovacích zmlúv nebolo podmienené funkčnosťou medzinárodného práva, ale vôľou najsilnejších krajín držať sa dohodnutých pravidiel. V tomto prípade bude anarchia znamenať návrat k hrubému balansovaniu.

Čo je však momentálne dané, je zaručené vzájomné sebazničenie v prípade konfliktu. Preto je otvorený konflikt červenou líniou pre všetkých účastníkov nového medzinárodného poriadku, teraz skôr neporiadku. Je preto veľmi nízka pravdepodobnosť, že by niektorá z mocností rozpútala sebazničujúci konflikt.

Nové pravidlá hry

Medzinárodné vzťahy sú dnes bez poriadku, ale nie bez skrytých zákonov, niečo ako medzinárodno-politickej fyziky. Jej gravitačnou silou sa môže nazvať rovnováha moci. Štáty sa preto budú usilovať získať čo najviac moci, aby pri tvorbe nových pravidiel mali čo najväčšie slovo.

To platí aj pre novú bezpečnostnú architektúru, ktorá bude výsledkom konsenzu záujmov USA, Ruska, Číny a Indie. Ak však k žiadnemu konsenzuálnemu riešeniu nepríde, tak budeme svedkami opatrení zameraných na balansovanie vo vratkom multipolárnom svete.

Preto vedci prirovnávajúci súčasný stav k Studenej vojne nemajú pravdu. Hľadať vôľu dohodnúť sa medzi dvomi superveľmocami je určite jednoduchšie ako to robiť vo štvorici, v ktorej je jeden účastník líder (USA) a ďalší sa ho snaží nahradiť (Čína). Naopak, dnes sú si všetci vedomí následkov použitia nukleárnych zbraní, čo sa o ranných štádiách Studenej vojny povedať nedalo.

– Jozef Hrabina

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..