VIDEO Čo je skutočne škandinávske? Absolútne nič. Všetko sme okopírovali, presviedčajú miestne aerolinky

(Zdroj: youtube.com)

Inak ako marketingový prepadák roka sa nedá nazvať čerstvý spot škandinávskych národných aeroliniek SAS. Domácich klientov zo Švédska, Nórska a Dánska, kde prepravca prioritne pôsobí, sa totiž snaží presvedčiť, že ich krajiny majú nulové kultúrne dedičstvo.

„Čo je skutočne škandinávske? Absolútne nič. Všetko je okopírované,“ vraví rozprávačka na začiatku takmer trojminútového videa, v ktorom sú postupne vyvracané predstavy o pôvode jedál, stavieb či štátnych režimov, ktoré si ľudia asociujú so škandinávskym prostredím.

Vyspelá tamojšia demokracia má vraj pôvod v Grécku, ikonické veterné mlyny sú z Perzie, často používané bicykle zase pochádzajú od Nemcov, mäsové guľky z Turecka či sladké drievko z Číny. Škandinávci podľa tvorcov neprišli ani s konceptom materskej dovolenky, ktorú zaviedli Švajčiari.

„Berieme všetko, čo sa nám na našich cestách po zahraničí páči, trochu to upravíme a to je tá jedinečná škandinávska vec,“ tvrdil ku koncu spot potom, ako sa na záberoch mihol černoch, ktorý prehlásil: „nie sme lepší ako naši vikingskí predkovia“.

Či bol tvorcami očakávaný aplaus a pochvala za vytvorenie progresívnej reklamy alebo nárast cestujúcich, nevedno. V realite sa však stal pravý opak a firma SAS sa po publikovaní videa stretla s vlnou odporu, pri ktorej nie je prívlastok „kolosálna“ vôbec prehnaným.

Kritika sa valí z každého smeru

Tá nakoniec vyústila do toho, že reklamný spot musela aerolinka, ktorá ročne prepraví viac ako 25 miliónov cestujúcich, z internetu stiahnuť. Možno však nájsť znovu nahratú verziu, ktorá ale nepochodila o nič lepšie. Len za dva dni ju totiž videlo vyše 200-tisíc ľudí, pričom dovedna zinkasovala 17-tisíc dislajkov a iba desatinu lajkov.

„SAS: Hej, ľudia, poďme zosmiešniť našu najväčšiu základňu zákazníkov, Škandinávcov, čo by sa mohlo pokaziť,“ píše posmešne užívateľ pod videom. „Nikdy by ste takúto reklamu nevideli na neeurópsku krajinu. Chcú vymazať našu identitu a zničiť náš spôsob života,“ varuje ďalší. Iní zase píšu pri pohľade na černocha hovoriaceho o vikingských predkoch udivené reakcie typu „svätá matka Thora“.

Dánsky politik hovorí o opľúvaní

Britský verejnoprávny vysielateľ BBC v tejto súvislosti cituje Richarda Jomshofa zo strany Švédski demokrati, v súčasnosti najpopulárnejšej a protiimigračnej strany, podľa ktorého ide o prejav nenávisti k sebe samému a nonsens. „Vždy som sa pokúšal lietať so SAS, ale už nikdy. To je sľub,“ píše na Facebooku Jomshof.

„S SAS som letel veľakrát, ale mal by som v ústach zlú chuť, keby som to urobil znova, pretože na nás takto pľujú“ uviedol Søren Espersen z Dánskej ľudovej strany pre miestne noviny Ekstra Bladet.

SAS chce v kampani pokračovať

Samotná aerolinka po tejto vlne odporu vydala stanovisko, v ktorom sa nechala počuť, že je „poľutovaniahodné, že film je nepochopený a že niektorí sa rozhodli interpretovať odkaz inak a použiť ho pre svoj vlastný účel“.

V reklame chcú pokračovať zverejnením kratšej a jasnejšej verzie a zmazanie pôvodného videa vysvetľujú tvrdením, že nechcú tvoriť platformu pre hodnoty, ktoré nezdieľajú, nakoľko majú pri pohľade na sekciu s komentármi a odozvu na sociálnych sieťach podozrenie, že ich kampaň bola napadnutá.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

VIETNAM: V súvislosti s úmrtím 39 utečencov v kamióne obvinili sedem osôb

VIETNAM: V súvislosti s úmrtím 39 utečencov v kamióne obvinili sedem osôb

Vietnamská polícia obvinila sedem ľudí v súvislosti s úmrtím 39 vietnamských migrantov, ktorých telá našli vlani v októbri v nákladnom aute neďaleko Londýna. Vietnamská tlačová agentúra uviedla, že podozrivých obvinili z organizovania a sprostredkovania nelegálnej migrácie. Vyšetrovanie preukázalo,..

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..