Kotlebovci vyhrali. Súd stranu nerozpustil. Môžeme očakávať zvýšenie ich preferencií aj koaličného potenciálu, hodnotí analytik

Marian Kotleba (Zdroj: SITA)

Ľudová strana naše Slovensko môže pokračovať vo svojej činnosti. Vyplýva to z rozhodnutia Najvyššieho súdu (NS), ktorý zamietol návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie tohto politického subjektu. Predseda ĽSNS Marián Kotleba si mohol tentokrát vydýchnuť. Jednu stranu mu už raz pre podozrenia zo šírenia fašistickej ideológie zrušili, ale tentokrát NS konštatoval, že návrh prokuratúry bol neopodstatnený.

Po takmer dvoch rokoch sporu Najvyšší súd rozhodol nerozpustiť Kotlebovu ĽSNS, čo znamená, že kotlebovci neporušujú slovenské ústavné zákony ani medzinárodné zmluvy. Proti tomuto rozsudku sa nie je možné odvolať.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár navrhoval rozpustenie strany pre jej program a programové ciele, ktoré označil za extrémistické. ĽSNS sa na súde bránila tým, že žaloba má podľa nich „šikanózny charakter a dochádza k zneužitiu práva“ zo strany GP.

„Naša strana bola vždy legitímna. Naša strana je absolútne v súlade so zákonom,“ vyhlásil Kotleba po oznámení rozsudku a v súdnej sieni zaznel potlesk zo strany kotlebovcov.

Zvýšili ĽSNS volebný potenciál

O legitimite ĽSNS však od jej vzniku a neskôr vstupu do parlamentu pochyboval napríklad aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska, ktorý kotlebovcov označil za fašistov a odmietol ich ako jedinú parlamentnú stranu prijať po voľbách v Grasalkovičovom paláci. Podobne sa ešte pred zvolením vyjadrila aj nastupujúca prezidentka Zuzana Čaputová.

Označenia ĽSNS za fašistov, nielen zo strany prezidenta a jeho nástupníčky, ale aj ďalších slovenských politikov, môžu mať teraz po rozhodnutí Najvyššieho súdu podľa analytika Jána Baránka presne opačný efekt, ako ich autori pôvodne zamýšľali.

„Iba krátky, neutrálny postreh – tým, že Najvyšší súd zamietol návrh na rozpustenie ĽSNS, sa tejto strane mimoriadne zvýšil koaličný potenciál a do veľkej miery toto rozhodnutie Najvyššieho súdu delegitimizovalo rozhodnutie Kisku neprijať po posledných voľbách predstaviteľov tejto strany, ako aj vyjadrenia Čaputovej, že by tak konala, resp. bude konať rovnako.

ĽSNS sa vyhla osudu Slovenskej pospolitosti

Zatiaľ sa v histórii samostatného Slovenska nestalo, že by súd zrušil niektorú z parlamentných politických strán. Marián Kotleba však už čelil problému s protiústavnosťou politických cieľov ako líder Slovenskej pospolitosti aj keď v tom čase táto jeho strana nebola v Národnej rade. Problém bol však rovnaký ako v súčasnosti pri ĽSNS – šírenie ideológií potláčajúcich základné práva a demokratické princípy.

Slovenskú pospolitosť rozpustil Najvyšší súd v roku 2006, tri roky potom, keď sa na jej čelo postavil Marián Kotleba. Členovia tohto, dnes už neexistujúceho, politického zoskupenia hovorili o Rómoch ako o parazitoch a spochybňovali holokaust. Rétorika Kotlebu aj jeho spolu straníkov sa však odvtedy zmiernila. Podľa kritikov tohtoročného verdiktu, ktorým Najvyšší súd zamietol návrh na rozpustenie ĽSNS, však nejde o to, že by kotlebovci opustili svoje ideologické smerovanie. Za rozsudkom vidia údajne nedostatočne pripravený návrh generálnej prokuratúry.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...