Sulík: O kupovaní hlasov som s Kočnerom nehovoril. Z SaS mal obavy a dal ma sledovať

Riachrd Sulík (Zdroj: SITA)

ROZHOVOR Predseda SaS Richard Sulík pre Denník S reaguje na tvrdú kritiku od svojej bývalej straníckej kolegyne Natálie Blahovej, ktorá ho po premiére filmu Sviňa obvinila z toho, že si po predstavení podával ruky s divákmi a robil si PR. Sulík však ponúka úplne iný pohľad na situáciu a tvrdí, že by mu niečo také nikdy nenapadlo. Líder liberálov sa vyjadril aj k stretnutiam s Mariánom Kočnerom a údajnému kupovaniu poslaneckých hlasov pri voľbe generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Vaša bývalá stranícka kolegyňa Natália Blahová sa do vás po premiére filmu Sviňa obula na sociálnej sieti a v rozhovore pre Denník S uviedla, že „človek, ktorý 13-krát sedí u niekoho ako je Kočner…si ide po takomto filme prihrievať politickú polievočku“. Blahová to označila za „buranstvo, chrapúňstvo a tancovanie na hroboch zavraždených“. Čo na to hovoríte? Bolo to vhodné si po takomto filme robiť vlastne politické PR medzi divákmi?

Bol som pozvaný na premiéru filmu Sviňa v Banskej Bystrici spolu s Martinom Klusom a jeho priateľkou. Na poslednú chvíľu sa na našom kampaňovom dni zúčastnila aj Lucia Ďuriš Nicholsonová a chcela sa pridať aj na premiéru filmu. Martin Klus jej síce dokázal vo vypredanom kine zohnať lístok, avšak len v štrnástom rade, zatiaľ čo my traja sme boli v siedmom. Po predstavení sme čakali v dolnej časti hľadiska v kúte sály a vyhliadal som Luciu, aby sme odtiaľ odišli spoločne. Čakajúc som uvidel aj namosúrenú Natáliu Blahovú. Vo sne by mi nenapadlo si po takom silnom filme robiť akékoľvek PR.

Blahová povedala, že o vašich opakovaných stretnutiach s Kočnerom takzvané Demokratické jadro v SaS netušilo. Vraj ste im hovorili, že ste boli nalákaný a stali ste sa Kočnerovou obeťou a oni vám verili. Ako to teda celé bolo z vášho pohľadu?

Opakovane som nielen mojim kolegom, bývalým aj súčasným, ale aj verejnosti, hovoril, prečo, ako a koľkokrát som sa s Kočnerom stretol. Na tomto sa nič nezmenilo a aj naďalej hovorím to isté, keďže to tak bolo. Povedal som to napríklad v tomto rozhovore z roku 2017.

Kvôli čomu (komu) a kedy vlastne nastal ten rozkol v SaS, ktorý vlani vyústil do odchodu viacerých členov strany vrátane Blahovej, Ľubomíra Galka, Jozefa Rajtára a ďalších?

Bolo to kvôli rozdielnym pohľadom na vedenie strany, kvôli neustálym intrigám voči mne zo strany niektorých popredných členov a napokon kvôli verejnému spochybňovaniu mojej pozície. Preto som sa začiatkom augusta 2019 rozhodol z pozície predsedu strany odstúpiť, aby sa konala nová voľba predsedu na mimoriadnom kongrese. Ten sa uskutočnil 7.9. Tento postup bol plne v súlade so stanovami strany a potvrdila to aj rozhodcovská komisia. Vytvoril som tak možnosť kandidovať na predsedu Ľubovi Galkovi alebo komukoľvek z jeho skupinky. Postaviť sa všetkým členom v tajnej voľbe a presvedčiť ich. Neviem si predstaviť demokratickejší postup. Avšak na kandidatúru nakoniec odvahu nenabrali.

Blahová tvrdí, že po vašom odchode do Bruselu „začali v strane dýchať“ a SaS v tej dobe vystrelilo v prieskumoch nad 13 percent, pretože sa začalo „makať“. Dá sa to chápať aj tak, že boli vlastne radi, že sa vás v strane, takpovediac, zbavili, keď ste boli europoslancom? Mali ste už vtedy nejak vyostrené vzťahy s Blahovu, Galkom, Rajtárom a spol.?

Toto vyjadrenie Natálie Blahovej vnímam ako jej subjektívny pohľad a dodávam, že v Bruseli som sa nachádzal len nevyhnutný počet dní. Nad 13 percent sme vystrelili tesne po voľbách 2016, keď sme si kampaň odmakali všetci spoločne.

Vraj ste blokovali tlačové besedy o Kočnerovi. Je to pravda? 

Nie, blokovať čokoľvek nebolo v mojom záujme a dôkazom sú desiatky uskutočnených mediálnych aktivít o Kočnerovi a Čistom dni, vrátane tlačoviek či mimoriadnych schôdz. Aj keby som z nejakého dôvodu chcel tlačovky blokovať, naše interné pravidlá to nedovoľujú. Na povolenie tlačovej besedy totiž stačia súhlasy dvoch podpredsedov, a nimi boli v tom čase Galko a Kiššová. 

Súvisiaci článok:

Blahová: Mrzí ma neúspech KDH, no to je šikovná práca Igora Matoviča

V rozhovore Blahová uvádza, že NAKA východ znova rieši kupovanie poslaneckých hlasov pri voľbe, dnes už bývalého, generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. O cene 300-tisíc ste mali podľa uniknutých nahrávok hovoriť s Kočnerom. Boli ste vo veci už vypovedať?

Nie, nebol som ani predvolaný. Ak budem, samozrejme pôjdem. Celý rozhovor s Kočnerom spočíval v tom, že on mi oznámil, že takáto informácia koluje po parlamente. Nikdy som s Kočnerom o kupovaní hlasov nehovoril, ani som sa k tomu nijako nevyjadroval. V tomto je šťastie, že si ma nahral. Pripomínam, že Kočner mal obavy, že by bola SaS súčasťou vlády, nedávno na súde vypovedal, že má so mnou zlý vzťah a na mojej narodeninovej oslave ma dal sledovať.

Polícia má podľa Blahovej dôkazy, že konkrétni poslanci vtedy úplatok vzali. PZ SR nám potvrdil, že prebiehajú vo veci procesné úkony a vypočúvanie svedkov, ale obvinenie vznesené nebolo. Neobávate sa, že prípadné vznesenie obvinenia, nech už to bude voči členom ktorejkoľvek strany, môže tesne pred voľbami alebo po nich výrazne zmeniť situáciu pri rokovaniach opozície o zostavení vlády?

Padni, komu padni.

Ktorá strana vtedajšej vládnej koalície (SDKÚ-DS, KDH, SaS, MOST-HÍD) mohla mať podľa vás vo svojich radoch poslanca, alebo poslancov, ktorí naozaj predali pri voľbe GP svoj hlas? Blahová tvrdí, že z otázok vyšetrovateľa jej bolo vraj jasné, o koho ide, a vraj ide o ľudí zo strany, ktorá by nám ani vo sne nenapadla…

Neviem, čo má Blahová na mysli. Žiadne takéto informácie nemám.

Čo ak predsa len skončíte mimo NR SR? Budete pokračovať ako mimoparlamentná opozičná strana?

Rozhodne áno.

Čo hovoríte na najnovšiu taktiku Igora Matoviča, ktorý nechal ľudí na internete hlasovať v ankete a jej výsledky majú byť súčasťou programového vyhlásenia budúcej vlády?

Strana SaS má program s vyše 1100 konkrétnymi riešeniami pre lepšie Slovensko. Je 17 dní do volieb a dnes nevieme, kto všetko sa dostane do parlamentu a aká koalícia vznikne. Deň po voľbách si preto môžeme spolu sadnúť a rokovať o spoločnom programe.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Heger: Voličov nezradíme

Heger: Voličov nezradíme

ROZHOVOR Eduard Heger bol v tomto volebnom období vyhodnotený ako druhý najaktívnejší poslanec Národnej rady. Je predsedom poslaneckého..