Galko: Podľa nezverejnených prieskumov sa PS/Spolu blíži k volebnému fiasku

Ľubomír Galko (Zdroj: SITA)

Jedna z hlavných tvárí Demokratickej strany Ľubomír Galko vyrukoval včera na Facebooku s dvomi pozoruhodnými myšlienkami. Najprv nie celkom pochopil humorný príspevok svojho niekdajšieho spolukandidáta a potenciál vlastnej strany preto vyhodnotil ako 10-percentný. Tiež sa priznal, že vie o prieskumoch, podľa ktorých je koalícia PS/Spolu veľmi blízko hranici zvoliteľnosti. Ako koalícia totiž PS/Spolu musí získať až 7 percent hlasov.

Poslanec NR SR Jakub Nedoba, ktorý opustil poslanecký klub SaS a pridal sa na k odídencom z SaS do Demokratickej strany, nedávno oznámil svoje stiahnutie sa z kandidátky do blížiacich sa volieb. Ako uviedol, dôvod bol ten, že nechce trieštiť hlasy demokratickej opozície.

V tejto súvislosti včera zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti príspevok, v ktorom ďakuje ľuďom za fotografie hlasovacích lístkov zo zahraničia. Pripomína ale, že keďže odstúpil, preferenčné hlasy pre neho sú zbytočné.

Tento príspevok pojal sčasti žartovným spôsobom a nadnesene hovorí o „stovkách“ fotografií hlasovacích lístkov pre svoju osobu a vraj mu táto podpora lichotí, aj keď sa minie účinkom.

Do diskusie pod príspevok sa okrem iných zapojil aj Ľubomír Galko, azda najznámejšia tvár Demokratickej strany, rovnako aj Sulíkov exkolega či bývalý minister obrany, ktorý podľa všetkého humor v príspevku neidentifikoval.

Vydalo by to možno aj na 10 percent

Vo svojom komentári totiž Nedobu poopravil s tým, že určite nejde o vyhodený hlas a že pre DS ako takú je hlasovací lístok aj v tejto podobe bodom k dobru. Vraj mu tiež skúsenosť hovorí, že ak má niekto určitý počet hlasov zo zahraničia, celkovo má aspoň desaťnásobok.

„To znamená, že pri tvojom mene bude vo výsledkoch vo voľbách uvedené tisíce a tisíce preferenčných hlasov,“ nádeja sa Galko a dodáva, že nakoľko mu fotky hlasovacích lístkov dozaista neposlali všetci, „môže ísť aj o desaťtisíce.“

Súvisiaci článok:

Blahová: Mrzí ma neúspech KDH, no to je šikovná práca Igora Matoviča

„Netušil som, že máš taký výtlak. Škoda, že si odstúpil. Ak k tomu pridáme preferenčné hlasy pre Natáliu Blahovú, Joža Rajtára, Michala Kravčíka, mňa a ďalších, to by vydalo nie na 5, ale možno až na 7 alebo 10 percent,“ píše predák strany, ktorá v prieskumoch dosahuje zhruba 0,2% až 0,4%.

Galko neskrýva sklamanie a v závere svojho komentára píše, že tieto Nedobove hlasy môžu Demokratickej strane chýba a vraj preto môžu skončiť „tesne pod čiarou“.

Nedoba: Veril som, že vtip pochopíš prvý

Do konverzácie vstúpil aj sám Nedoba a reagoval na Galkove kalkulácie. „Vtip sa nemá vysvetľovať. No veril som, že každému je jasné, že stovky ľudí zo zahraničia mi neposielajú zakrúžkovanú kandidátku,“ píše s údivom.

Nedoba ďalej vysvetľuje, že svoj príspevok myslel sčasti ako paródiu na politikov, ktorí svoje rozhodnutia opierajú o početné správy voličov, ktoré ich prinútili k rozhodnutiu. „Veril som, že to pochopíš ako prvý,“ uzatvára.

Podľa nepublikovaných prieskumov sú progresívci takmer mimo

Vlákno komentárov pod Nedobovým príspevkom má ale aj druhú zaujímavú rovinu. Ide o Galkovu odpoveď používateľovi, ktorý je podľa rámika na profilovej fotografii sympatizantom progresívcov.

„Držím vám palce, aby váš favorit – PS/Spolu neskončil na 6,9%. Prezradím vám tajomstvo – v nezverejnených prieskumoch je už totiž veľmi blízko tejto hranice,“ píše exminister obrany. Nevedno však, či ide o ešte nezverejnené klasické prieskumy alebo interné merania Demokratickej strany.

— TOD

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...