Rozpad Británie či dokonca ozbrojený konflikt? Brexit posilňuje separatistov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Nekončiace naťahovanie sa Veľkej Británie a Bruselu o finálnu podobu dohody o brexite, teda odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie spôsobuje napätie. Severoírski ultranacionalisti z hnutia Nová IRA (Írska republikánska armáda) vidia v brexite šancu na rozšírenie kampane proti britskej nadvláde nad Severným Írskom a takmer polovica Škótov v prieskume podporila osamostatnenie od zvyšku Spojeného kráľovstva.

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej len Británia) malo Európsku úniu podľa pôvodného plánu opustiť už 29. marca tohto roka, ale návrh dohody s EÚ britskí poslanci opakovane zamietli a termín bol odsunutý na 31. október 2019.

Premiérka Theresa Mayová však uviedla, že by bolo najlepšie, keby Británia opustila Úniu už 22. mája, aby sa Briti nezúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Či už sa Mayovej želanie vyplní, alebo nie, Brusel trvá na tom, že termín brexitu by sa už ďalej nemal predlžovať a Británia by tak 1. novembra 2019 už nemala byť súčasťou Únie. 

Je však možné, že k ďalšiemu odkladu brexitu predsa len dôjde, ak sa na tom zhodnú všetky členské krajiny EÚ vrátane Británie. 

Ide o budúcnosť Veľkej Británie

Chaos okolo brexitu vyvoláva stále silnejšie nacionalistické tendencie v Severnom Írsku, kde členovia hnutia Nová IRA pokračujú v stopách svojich predchodcov z polovojenských oddielov Írskej republikánskej armády (IRA). Tá v 70. až 90. rokoch minulého storočia podnikala teroristické útoky proti britským cieľom a pripravila o život tisícky ľudí. Konflikt ukončila až mierová dohoda z roku 1998, ktorú však Nová IRA neuznáva.

Severné Írsko je napriek mierovej dohode dodnes nábožensky aj politicky rozpoltená krajina. Katolíci tvoria 45% tamojšej populácie, zatiaľ čo protestantov je 48%. 

Podľa Paula Nolana, ktorý sa špecializuje na monitorovanie severoírskeho mierového procesu a sociálnych trendov, môže byť v Severnom Írsku viac katolíkov ako protestantov už v roku 2021. Je teda celkom reálne, že pred 100. výročím pripojenia Severného Írska k Spojenému kráľovstvu sa pomery zmenia v prospech katolíkov. 

IRA využije brexit

Nová IRA, ktorá sa v polovici apríla prihlásila k vražde novinárky Lyry McKeeovej v meste Derry, vyhlasuje, že brexit je pre nacionalistické hnutie šancou na pokračovanie kampane proti britskej nadvláde nad Severným Írskom. McKeeová zomrela, keď jeden z členov začal pri zásahu strieľať po policajtoch. 

Nacionalistické hnutie Nová IRA je jedným z mála v Severnom Írsku, ktoré neuznáva mierovú dohodu z roku 1998. 

„Brexit donútil IRA, aby zmenila svoje priority a iba zdôraznil to, aké rozdelené Írsko zostáva. Bolo by od nás nedbalé, keby sme túto príležitosť nevyužili. Znova je aktuálna agenda hraníc,“ vravia členovia novej IRA pre Sunday Times. Dohodnúť tento utajovaný rozhovor trvalo údajne mesiace.

Konflikt pokračuje

Takzvaná Nová IRA je oveľa menšia ako pôvodná Írska republikánska armáda, po ktorej si prebrala meno. Vznikla v roku 2012 zlúčením troch zo štyroch najväčších nacionalistických zoskupení v Severnom Írsku, ktoré sú na dosiahnutie svojich cieľov stále ochotné použiť násilie. 

Od svojho vzniku má nová IRA na krku vraždy dvoch väzenských dozorcov a spomínanú vraždu novinárky, ako aj ďalšie útoky, vrátane úkladnej vraždy jedného zo severoírskych republikánov spred šiestich rokov, za ktorú dostal šéf dublinskej pobočky novej IRA doživotie. 

V exkluzívnom rozhovore pre Sunday Times členovia ultranacionalistickej organizácie odmietli špecifikovať, koľko má nová IRA nasledovníkov a neprezradili ani to, či plánujú zintenzívniť útoky.

„Ozbrojené akcie majú jediný účel. Sú symbolické. Je to propaganda. Dáva to svetu vedieť, že v Severnom Írsku pokračuje konflikt. Kým budú Briti v Írsku a pokiaľ bude krajina rozdelená, tak bude existovať aj IRA“ vyhlásil v interview jeden z členov. 

Škóti toho majú tiež dosť

S neustálym odkladaním brexitu rastú nacionalistické tendencie aj v Škótsku, kde je za osamostatnenie od Spojeného kráľovstva najviac obyvateľov za uplynulé štyri roky. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti YouGov na vzorke 1029 ľudí, v ktorom bolo 49% Škótov za odtrhnutie od Británie. To je o celé 4 percentá viac ako v júni 2018, keď robil YouGov prieskum pre časopis The Times. 

Proeurópska Škótska národná strana (SNP) už pripravuje nové referendum o nezávislosti, keďže to z roku 2014 Škóti nepodporili pre obavy o ekonomiku svojej krajiny. Vtedy bolo proti rozdeleniu 55% účastníkov referenda. Dnes už by to ale mohlo byť celkom inak.  Viac ako polovica Škótov sa však v najnovšom prieskume vyjadrila, že najbližších 5 rokov si neželajú referendum o nezávislosti. Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová však chce, aby hlasovanie bolo pred rokom 2021, keď súčasnému škótskemu parlamentu končí funkčné obdobie.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..