Tusk: Johnsonov plán brexitu znamená obnovenie hranice

Donald Tusk (Zdroj: SITA)

Britský premiér v pondelok formálne zaslal predsedovi Európskej rady svoje požiadavky. Opätovne žiada otvorenie rokovaní o brexite a zrušenie “protidemokratických” opatrení týkajúcich sa írskej hranice.

Pokiaľ britský premiér Boris Johnson nenavrhne „realistické alternatívy” takzvanej írskej poistky, ktoré by zabránili vzniku tvrdej hranice medzi Severným Írskom a Írskom, podporuje „obnovenie hranice”, uviedol v utorok predseda Európskej rady Donald Tusk. „Tí, ktorí sú proti poistke a nepredkladajú realistické alternatívy, v skutočnosti podporujú obnovenie hranice. Aj napriek tomu, že to nepriznajú,” uviedol Tusk na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Kľúčová časť dohody o odchode Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) sa snaží o to, aby medzi členom EÚ Írskom a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, nevznikla fyzická hranica. Obe strany sa dohodli na tom, že k tvrdej hranici nedôjde, s čím súhlasila aj bývalá britská premiérka Theresa Mayová. Súčasný premiér Johnson je však vehementne proti.

Johnson v pondelok Tuskovi formálne zaslal svoje požiadavky. Opätovne žiada otvorenie rokovaní o brexite a zrušenie “protidemokratických” opatrení týkajúcich sa írskej hranice.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...