Nikto sa nepozastaví nad tým, že voliči zo zahraničia volia v rozpore s Ústavou SR, hovorí Žitný

Milan Žitný (Zdroj: reprofoto youtube.com)

Popri rozruchu okolo slov ministerky vnútra Denisy Sakovej sa bezpečnostný analytik Milan Žitný pýta, či sú voľby zo zahraničia v súlade s ústavou Slovenska. Podotýka totiž, že nenapĺňajú článok 30 ústavy o tom, že majú byť tajné.

Rozruch vyvolali nedávne slová ministerky Denisy Sakovej (Smer-SD), ktorá na videu vyzýva, aby ľudia išli voliť, pretože hlasy zo zahraničia môžu zvrátiť priebeh volieb. Bezpečnostný analytik a novinár Milan Žitný pritom polemizuje nad legálnosťou súčasného systému voľby zo zahraničia.

„Ministerka Saková má vraj vysvetliť svoje slová o voličoch zo zahraničia. Nikto sa nepozastaví nad tým, ako je možné, že voliči zo zahraničia volia v rozpore s Ústavou SR,“ píše na sociálnej sieti Facebook Žitný a dodáva, že voľby by podľa článku 30 mali byť tajné.

Nie je to tajná voľba

Analytik vysvetľuje, že volič v zahraničí nevolí tajne, pretože nie je pod ‚dohľadom‘ hlasovacej komisie a ani nevolí za plentou – prakticky za neho môže odvoliť ktokoľvek, kto má prístup k hlasovacím lístkom.

„Doma musí volič po vhodení volebného lístka ostatné lístky odovzdať a tie budú pod dohľadom volebnej komisie zničené, aby nemohli byť zneužité, nestali sa prostriedkom kupovania hlasov a podobne, Nič z toho v zahraničí neplatí. Nie je to tajná voľba, je v rozpore s ústavou,“ zakončuje úvahu Žitný.

— JOR

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

V Trnave hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus

V Trnave hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus

Vo Fakultnej nemocnici v Trnave hospitalizovali ženu s podozrením na koronavírus. Agentúre SITA informáciu potvrdila hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová s tým, že výsledky testov na koronavírus by mali byť k dispozícii dnes dopoludnia. Podľa informácií agentúry SITA je..