Amnesty International: Američania zabili v sýrskej Rakke 10-krát viac civilistov, ako priznali

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Nálety amerických lietadiel v niekdajšom hlavnom meste Islamského štátu viedli k usmrteniu až 1600 civilistov. Ide pritom o 10 násobok počtu, ktorý koalícia pod vedením USA sama po bombardovaní sýrskej Rakky priznala. K tomuto alarmujúcemu číslu sa dopracovala po rok a pol trvajúcom vyšetrovaní a zbere dát mimovládna organizácia Amnesty International v spolupráci s monitorovacou skupinou Airwars, ktorá bola založená v Londýne pred piatimi rokmi s cieľom sledovať dopady ťaženia Spojených štátov proti teroristom z IS.

Výskumníci sa počas práce opierali o zber dát v reálnom čase, analyzovali tisícky leteckých záberov, sledovali videozáznamy z bojov, overovali správy zo sociálnych sietí či zhromažďovali dôkazy priamo v teréne.

Jedným z najtragickejších incidentov bolo napríklad zbombardovanie celého 5-podlažného domu v štvrti Harat al-Badu v septembri 2017. Ako uvádza správa, v jeho suteréne sa ukrývali 4 rodiny. Takmer všetci civilisti (najmenej 32, z toho 20 detí) boli zabití.

Pripomíname, že Rakka padla do rúk Islamského štátu v roku 2014. Ten na jej území následne vyhlásil samozvaný kalifát a moc si upevňoval prenasledovaním a zotročovaním oponentov či menšín. OSN toto počínanie islamistov označila za genocídu.

V reakcii na to, že oslobodzovanie územia mesta si vyžiadalo priveľa kolaterálnych obetí organizácie v spoločnom vyhlásení uviedli, že zo strany koalície pravdepodobne šlo o porušenie medzinárodného humanitárneho práva a navrhujú zriadiť fond, ktorý by slúžil na odškodnenie obetí a pozostalých.

„Mnohé z leteckých bombardovaní boli nepresné a desiatky tisíc delostreleckých útokov boli bezohľadné, takže nie je žiadnym prekvapením, že zabili a zranili mnoho stoviek civilistov“, vraví Donatella Rovera z Amnesty International.

„Akákoľvek neúmyselná strata života počas porážky DAEŠ
(arabská skratka pre Islamský štát) je tragická,” povedal Scott Rawlinson, hovorca koalície v e-mailovom vyhlásení minulý štvrtok, čím reagoval na zverejnené výsledky vyšetrovania.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...