Politické strany v reakcii na údajnú komunikáciu Andreja Danka so Zsuzsovou žiadajú jeho odstúpenie

Andrej Danko (Zdroj: SITA)

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) údajne v minulosti komunikoval s obžalovanou zo sprostredkovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Alenou Zs. Informácie pochádzajúce od medzinárodnej siete investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP.org) a ako prvé ich zverejnili spravodajské weby Sme.sk a Dennikn.sk.

Viaceré politické strany a ich lídri vyzývajú šéfa parlamentu, aby odstúpil. Alena Zs. údajnú komunikáciu s predsedom SNS potvrdila pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, Danko v minulosti vyhlásil, že obžalovanú nepozná.

Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu (PS/Spolu) odsúdila konanie predsedu parlamentu. „Dankove telefonáty s Alenou Zs. by mali raz a navždy ukončiť trápenie Slovenska s politickou kariérou Andreja Danka. Odvoláva diskusie, nechodí medzi ľudí a na poslednej schôdzi parlamentu vznikali otázniky, v akom je stave. On to už sám vzdáva,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Silvia Hudáčková z PS/Spolu. Koalícia Danka označila za rezignovaného, zdiskreditovaného a skorumpovaného.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyzvalo predsedu parlamentu, aby sa okamžite vzdal tejto funkcie. „V súvislosti so zverejnením telefonátu Andreja Danka s Alenou Zs. ho KDH vyzýva, aby okamžite odstúpil z funkcie predsedu NR SR,“ informoval Stano Župa z Komunikačného oddelenia KDH.

Aj podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová si myslí, že by mal Andrej Danko odstúpiť. „Základný politický a verejný záujem vyžaduje, aby Andrej Danko vysvetlil podozrenia z kontaktov s osobou dnes obžalovanou z viacerých vrážd a spojkou Mariana K. Zároveň by sa mal verejnosti ospravedlniť za klamstvá a bezodkladne odstúpiť z pozície predsedu parlamentu,“ reagovala.

Alena Zs. je obžalovaná v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obžalovaná vo svojej výpovedi 22. januára pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uviedla, že v minulosti cez mobilný telefón komunikovala s opozičným politikom Borisom Kollárom, predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS), exministrom obrany Martinom Glváčom (Smer-SD) a s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom (SaS).

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...